Uścimów Stary: kolejne ognisko ptasiej grypy

002 3

Kolejne ognisko wirusa ptasiej grypy w Uścimowie Starym w powiecie lubartowskim potwierdziły badania laboratoryjne. Chorych jest 13 tysięcy perlic. Część ptaków już padła. Trwa akcja utylizacji wcześniej padłych 40 tysięcy indyków.

– To kolejne ognisko w bliskim sąsiedztwie gospodarstw z indykami, w których wykryliśmy wirusa ptasiej grypy. Mieliśmy podejrzenie, teraz to już pewność – mówi Paweł Piotrowski, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Część z około 13 tysięcy perlic już padła. Pozostałe zostaną wybite.

CZYTAJ: Oświadczenie w sprawie ogniska ptasiej grypy. Jak należy się zachować?

Służy weterynaryjne odnotowują pojedyncze przypadki padłych dzikich ptaków. – Czekamy na wyniki próbek pobranych z łabędzia oraz kilku dzikich kaczek – dodaje Piotrowski.

Dziś (03.01.2020) kontynuowana jest akcja wywożenia padłych wcześniej indyków z 2 gospodarstw z miejscowości Uścimów. Wirus H5N8 zabił około 40 tysięcy sztuk. – Wczoraj do utylizacji wyjechały trzy ciężarówki z padłymi ptakami. Dziś kontynuujemy akcję – mówi rzecznik wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak.

Śledztwo w sprawie wirusa ptasiej grypy, który pojawił się na Lubelszczyźnie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Lubartowie. Postępowanie prowadzone jest w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób lub mienia wielkich rozmiarów, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej.

CZYTAJ: Jest śledztwo ws. wirusa ptasiej grypy

1 stycznia wojewoda wydał rozporządzenie o ustanowieniu stref zapowietrzonej i zagrożonej na terenie trzech powiatów: lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego.

Wirus ptasiej grypy H5N8 nie jest groźny dla ludzi.

PIWet: wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla ludzi

PaSe / JPie / opr. MatA

Fot. archiwum

Exit mobile version