Jest szansa, że Polska w 2020 roku osiągnie 15-procentowy wskaźnik energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł.
– W województwie lubelskim do końca 2019 roku dofinansowanie na odnawialne źródła energii wyniosło 134 miliony złotych – mówił wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. – W naszym województwie zbudowano 75 elektrownie fotowoltaiczne o mocy 50 megawatów i około 7 tysięcy instalacji mikro o mocy 45 megawatów. Mogłoby to zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną 60-, 70-tysięcznego miasta
– Pracujemy nad rozszerzeniem programu fotowoltaiki, tak żeby mogły brać w nim udział spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. Drugą sprawą jest możliwość współdzielenia. Dotyczy to na przykład dwóch sąsiadów, z których jeden ma energie wiatrową, a drugi pochodząca ze słońca. Chcemy im umożliwić dzielenie się ze sobą tym prądem – mówi były senator prof. Andrzej Stanisławek z partii Porozumienie.
Senator zapowiedział też, że ruszą programy szkoleniowe dla instalatorów, ze względu na duże zapotrzebowanie na takie osoby na rynku. Dziś do przedsiębiorstw zajmujących się montażem fotowoltaiki tworzą się kolejki chętnych.
TSpi / opr. ToMa
Fot. pixabay.com