Lublin ma nowe muzeum. To Muzeum Solidarności w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Królewskiej. Miejsce nie jest przypadkowe, bo to tutaj do dziś trwają zapoczątkowane w stanie wojennym msze za Ojczyznę.
ZOBACZ ZDJĘCIA: W Lublinie powstało Muzeum Solidarności
– Muzeum powstało podczas remontu świątyni – mówi Iwona Wolska, pracownik muzeum: – Mamy tablicę multimedialną, gdzie można obejrzeć zbiory, które są w muzeum na górze. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, jak wiemy, był bardzo związany z Solidarnością. Tutaj zaczęły się msze za ojczyznę w momencie, kiedy generał Jaruzelski wprowadził stan wojenny, a od momentu męczeńskiej śmierci księdza Jerzego, w 19. dzień miesiąca, trwają w zasadzie do dzisiaj. Ludzie modlą się za ojczyznę.
– Od wielu lat zabiegamy o to, żeby w Lublinie powstało muzeum historii najnowszej Lubelszczyzny, nie tylko Solidarności – mówi Krzysztof Choina, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego Solidarności: – To jest akurat taka namiastka tego muzeum. Wydarzenia radomskiego czerwca, aczkolwiek też tragiczne, były niespotykane mniejsze niż to, co się wydarzyło w Lubelskim Lipcu w 1980 roku. Radom potrafi wokół tego budować całą historię miasta, nagłaśniać te wydarzenia, promować się. Lublin do tej pory robił to w znikomej części.
– W gablotach mamy znaczki pielgrzymkowe, prasę, biuletyny Solidarności, dużo zdjęć z prywatnych kolekcji, które zostały nam udostępnione. Są również sztandary zakładów, które w tej chwili już nie istnieją, a które też brały udział w uroczystościach i Eucharystiach. Wisi tutaj także taki wór pokutny, w których wierni modlili się w czasach stanu wojennego. Wszystko to oryginały. Są też obrazki, które malowały dzieci. To świat widziany oczami dziecka z tamtych czasów. Myślę, że tutaj wszystko jest cenne. Mamy ornat, z czasów kiedy były odprawiane Eucharystie, jest obraz księdza Jerzego, a w kościele znajdują się także jego relikwie.
Muzeum odwiedzać można od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 15.00.
PaSe (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski