Wręczenie Nagród im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

kul wyszynsk025 1

Arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski i ksiądz profesor Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, otrzymali w Lublinie Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Trzeci laureat – kardynał Gerhard Ludwig Müller – nie mógł pojawić się na uroczystości i wyróżnienie odbierze wiosną.

Podczas wydarzenia arcybiskup Jędraszewski wspominał Prymasa oraz swojego ówczesnego metropolitę Antoniego Baraniaka, z rąk którego otrzymał święcenia kapłańskie. Abp Jędraszewski podkreślił, że kard. Wyszyński był dla niego – zwłaszcza w czasach komunizmu – jednym z nauczycieli prawdy o Kościele i o Polsce. Metropolita krakowski powiedział, że podjęta przez kard. Wyszyńskiego wielka nowenna jako przygotowanie do obchodów tysiąclecia chrztu Polski „była jednym wielkim zmaganiem o duszę polskiego narodu zagrożonego materialistyczną i ateistyczną ideologia marksistowską”. „Księdzu prymasowi chodziło o powrót Polaków do samych fundamentów ich wiary, do Dekalogu”. 

– Dzisiaj także mamy czas ogromnej konfrontacji i zderzenia, tym razem z neomarksitowskimi ideologiami, które pragną nam narzucić materialistyczną i ateistyczną wizję świata i człowieka. Podobnie tak jak wtedy, dzisiaj też znajdujemy się pod ogromną presją antykultury, która uderza w człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. W tej sytuacji nie wolno nam zapominać o sile Bożej prawdy ani też o świadectwie tej siły, jakie 17 kwietnia 1966 roku dał w Poznaniu kardynał Stefan Wyszyński podczas uroczystości milenijnych. Wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat. A zwycięstwem, jakie odnosimy nad światem, jest wiara nasza – mówił abp. Jędraszewski. 

W laudacji wygłoszonej z okazji wręczenia nagrody arcybiskupowi Jędraszewskiemu dziekan Wydziału Teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, jezuita ojciec profesor Dariusz Kowalczyk powiedział, że arcybiskup Marek Jędraszewski przypomina, że na pewne idee Kościół powinien być zamknięty i powinien strzec przed nimi szczególnie dzieci i młodzież.

– Dlatego właśnie raz po raz arcybiskup Krakowa konfrontuje się z różnego rodzaju neomarksistowskimi nurtami proponującymi kolejne miraże nowego człowieka i lepszego świata – powiedział o. Kowalczyk. – Współczesne ideologie jak gender, LGBT, skrajny feminizm, aborcjonizm, antyludzki ekologizm głoszą, że nie są żadnymi ideologiami, ale jedynie stawaniem po stronie dyskryminowanych, domaganiem się poszanowania praw człowieka, praw zwierząt. To trochę tak, jakby Lenin i Stalin przekonywali, że nie szerzą żadnej ideologii, a jedynie domagają się poprawy losu uciemiężonych chłopów i robotników – dodał.

– Traktuję nagrodę, jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy pomagają Kościołowi – zaznaczał ksiądz profesor Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Bez tej życzliwości, którą doświadczamy, tego działania nie byłoby. Jesteśmy tylko narzędziem, czasami bardziej, czasami mniej udolnym. Staramy się być tym pomostem, który w imieniu Kościoła w Polsce buduje tę jego piękną kartę. Jako chyba jedyni na świecie obchodzimy na taką skalę Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Bardzo dziękuje wszystkim, którzy wspierają ten piękny gest Kościoła w Polsce pochylania się nad tymi, którzy dzisiaj cierpią – dodał.

Laudację na cześć księdza profesora Waldemara Cisło wygłosił sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, profesor Zbigniew Cieślak. Stwierdził, że ks. Cisło to człowiek czynu, który idzie drogą nauczania i przesłania kard. Wyszyńskiego. Zwrócił też uwagę na pełne determinacji i skuteczne działanie nagrodzonego. – Tak jakby to nie był duchowny, tylko świetny menadżer – powiedział profesor Cieślak. – Bo nie tylko trzeba mieć dobre intencje, ale także trzeba umieć je zrealizować. Nie możemy znaleźć żadnego przykładu, żeby ks. Cisło choć raz odstąpił od tego, co robi. Jak chce pomagać, to pomaga.

Wręczenie nagrody było częścią ogólnopolskiej konferencji naukowej zatytułowanej „Stefan Kardynał Wyszyński – absolwent Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL”. Konferencja odbyła się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

MaK / RL / opr. PaW / ToMa

Na zdjęciu: Wręczenie Nagród im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, Lublin, 18.01.2020, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version