23.02.2020 Reportaż Mariusza Kamińskiego „I trzeba było żyć”

3327233 lg 1

Przypomnimy reportaż Mariusza Kamińskiego pt. „I trzeba było żyć”.

Jedną z bohaterek audycji jest  Agnieszka Fedorowicz, która pisze doktorat na temat losów kobiet, więźniarek z Ravensbruck. Poznaje je, rozmawia z nimi, dowiaduje się jak obóz i eksperymenty na nich prowadzone przez nazistów wpłynęły na ich późniejsze losy i, jak żyją z tym dzisiaj. Powstają też fascynujące zdjęcia więźniarek autorstwa Moniki Bajkowskiej, gdzie na ich twarzach widać mimo upływu lat, co przeżyły i nadal przeżywają.

Wszystkie te wydarzenia łączyły się z otwarciem wystawy we końcu września 2010 roku pod hasłem „I trzeba było żyć. Kobiety w KL Revensbruck” w Muzeum pod Zegarem w Lublinie, na którą przybyły więźniarki z Warszawy i Lublina. Wystawę zorganizowano w 65. rocznicę wyzwolenia obozu i pierwszego transportu więźniarek z Lublina w 1941 roku.

Po godzinie 11.00 zaprasza Mariusz Kamiński.

W audycji udział wzięły:

– dr Wanda Półtawska, Zofia Pociłowska, Marianna Bogusz, Leokadia Kaczorowska, Stanisława Tkaczyk, Hanna Walczuk oraz Alicja Gawlikowska – byłe więźniarki obozu w Rabensbruck:

 – Aleksandra Kan-Bogamilska córka pani Zofii Pociłowskiej

 – Agnieszka Fedorowicz – która w 2010 roku pisała  doktorat na temat więźniarek z Ravensbruck;

 – Hanna Nowakowska – prezes Fundacji na  Rzecz Kobiet „Ja kobieta”, córka Janiny Ciszewskiej więźniarki z Warszawy;

 – Monika Bajkowska – autorka zdjęć więźniarek zamieszczonych na wystawie;

 – Barbara Oratowska – dyrektor Muzeum Martyrologii POD ZEGAREM, kurator i autor scenariusza wystawy – „I trzeba było żyć. Kobiety w KL Ravensbruck”

W audycji wykorzystano fragment wiersza Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej poetki, zamordowanej w obozie Ravensbruck, w interpretacji uczennicy Gimnazjum nr 8 imienia Grażyny Chrostowskiej.

Fot.  wikipedia.org

Exit mobile version