38 lat temu zaczęły się „Świdnickie Spacery”

1985318 lg

Mija 38. rocznica rozpoczęcia tzw „Świdnickich Spacerów”. Podczas stanu wojennego była to forma protestu przeciwko  władzom PRL. Mieszkańcy Świdnika pierwszy raz na spacer wyszli 5 lutego 1982 roku. Spacery organizowano podczas emisji Dziennika Telewizyjnego. W ten sposób wyrażano sprzeciw wobec ówczesnej propagandy. 

Jak wspomina przewodniczący NSZZ Solidarność regionu Środkowowschodniego – Marian Król, który był wówczas pracownikiem WSK Świdnik, to właśnie w tym zakładzie zrodził się pomysł spacerów.

Mieszkańcy po 19:30 wychodzili na główną ulicę miasta, dzisiejszą ul. Niepodległości. Niektórzy wystawiali w oknach odbiorniki telewizyjne. W ciągu kilku dni do protestu dołączyły tysiące osób. W ślad za nimi poszli mieszkańcy Lublina, Puław oraz innych miast Polski. O odwadze spacerujących informowało między innymi Radio Wolna Europa. 

Nastąpiły także represje. Uczestników legitymowano, wyłączano światła, prąd i wodę. W Świdniku godzinę milicyjną z godziny 22.00 przesunięto na godzinę 19.00. Dlatego to o tej godzinie mieszkańcy Świdnika upamiętnią dziś (05.02) wydarzenia sprzed lat. Uczestnicy obchodów spotkają się na placu przy fontannie, a następnie przespacerują się ulicą Niepodległości. O godzinie 19.30 w Centrum Kultury w Świdniku rozpocznie się koncert Bartłomieja Krukowskiego. 

Szczegóły znaleźć można na stronie Urzędu Miasta Świdnik. 

MaTo / JZoń / WP, SzyMon

Fot. archiwum

Exit mobile version