Aplikacja nauczy, jak segregować śmieci

telefon

Segregowanie odpadów – ten temat wraca przy różnych okazjach. W edukacji, jak robić to prawidłowo, może pomóc świat wirtualny. „Gram i segreguję” to nowa aplikacja, której celem powstania jest nauka prawidłowej segregacji śmieci.

– Ta gra jest podobna do quizów. Mamy bardzo dużo odpadów i powinniśmy wybrać, gdzie je wrzucać  – mówi dostępny dziś jedynie telefonicznie autor gry Bartłomiej Kamiński. – Gracz musi wybrać odpowiedni pojemnik, do którego dany odpad ma trafić. I powinien to zrobić jak najszybciej. Jeśli popełnimy jakikolwiek błąd, gra się kończy. I wówczas możemy zagrać ponownie.  

– Wielu ludzi nie ma świadomości, jak powinni prawidłowo segregować odpady. Pomyślałem, że warto by stworzyć narzędzie, które będzie formą zabawy, a jednocześnie pomoże poznać tajniki zasad segregacji odpadów – wyjaśnia Bartłomiej Kamiński.

– Jest wiele korzyści płynących z segregowania śmieci. Pozwala nam to ograniczyć przestrzeń zajmowaną przez składowanie odpadów. Dzisiaj przygotowanie, otwarcie i utrzymanie wysypisk śmieci jest przedsięwzięciem kosztownym, wymagającym spełnienia różnych standardów. Po drugie odpowiednia segregacja śmieci pozwala nam na pewne oszczędności, związane z przygotowaniem surowców, które następnie są wykorzystywane do produkcji butelek czy odzieży. Pozwala to ograniczyć zagrożenie dla zdrowia publicznego związane z nagromadzeniem się różnego rodzaju zapachów czy bakterii – mówi dr Andrzej Jakubowski z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.  

– W dziedzinie prawidłowego segregowania śmieci jest kilka słabych „punktów”. Być może wynika to z niewiedzy mieszkańców. Największym grzechem jest wyrzucanie odpadów, które powinny trafić do frakcji zmieszanej do jednego z pojemników na odpady segregowane. Drugim podstawowym błędem jest wrzucanie zabrudzonych papierów do frakcji na papier. Wszystkie rzeczy, które są brudne, nie są czystymi gazetami, czasopismami, kartonami, powinny trafiać do pojemnika na odpady zmieszane – wyjaśnia Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Kolejnym błędem jest wrzucanie odpadków zwierzęcych do frakcji bio. A jeśli na przykład wyrzucamy pierogi z mięsem, pamiętajmy, że powinny się znaleźć w odpadach zmieszanych.  

– Głównym problemem jest, żebyśmy się przełamali i zaczęli wdrażać segregację odpadów. Nawet jeśli na początku będziemy dopuszczać się pewnych pomyłek, ważne, żeby była przestrzegana generalna zasada. Gdy tu i ówdzie zaglądam do śmietników, widzę, że problemem nie są szczegóły, czyli – że na przykład pazłotko czy zasmarkane chusteczki lądują do papieru, a nie do frakcji zmieszanej, gdzie powinny – ale to, że rzucamy wszędzie, jak leci – stwierdza Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Grę można pobrać za darmo dla użytkowników Androida w Google Play, natomiast dla użytkowników programu operacyjnego IOS aplikacja pojawi się w najbliższym czasie.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać www.gramisegreguje.pl.

InYa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version