O tym jak ważna w nauce jest współpraca międzynarodowa i badania interdyscyplinarne rozmawiano podczas spotkania w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
– Obecnie trudno wyobrazić sobie archeologa, który pracuję w pojedynkę. Ten zawód wymaga współdziałania z geografami, geologami, biologami czy chemikami – mówi prof. Piotr Łuczkiewicz, dyrektor Instytutu Archeologii UMCS. – Ponadto większość badań prowadzonych przez lubelskich archeologów odbywa się we współpracy z naukowcami z innych krajów. W pracach pod Malborkiem brali udział archeolodzy z Niemiec, Węgier i Hiszpanii.
Naukowcy, którzy chcą podjąć badania we współpracy z kolegami z zagranicy, mają do wyboru projekty m.in. z Programu Horyzont, Kreatywna Europa czy Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. – Możliwości są przeogromne – podkreśla Magdalena Pokrzycka-Walczak z Centrum Współpracy Międzynarodowej UMCS. – Jesteśmy po to, by wspierać.
UMCS realizuje międzynarodową współpracę między innymi w ramach projektu „Research in Lublin” prowadzonego wspólnie z ratuszem.
SzyK / opr. MatA
Fot. pixabay.com