Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało materiały ze śledztwa dotyczącego „willi w Kazimierzu Dolnym”. Pod koniec stycznia minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zwrócił się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o ich przekazanie opinii publicznej. Opublikowane materiały zawierają między innymi notatki funkcjonariuszy, stenogramy z rozmów oraz nagrania.
W reportażu TVN były agent CBA Tomasz Kaczmarek oskarżył szefa MSWiA, ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i byłego wiceszefa CBA Macieja Wąsika o wywieranie nacisków podczas operacji dotyczącej okoliczności nabycia i finansowania willi w Kazimierzu Dolnym. – Wersja wydarzeń przedstawiana obecnie w mediach przez Tomasza Kaczmarka jest nieprawdziwa, a złożone przez niego w grudniu 2019 roku zeznania są fałszywe – oświadczył rzecznik ministra koordynatora Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że ta wersja nie pokrywa się z wcześniejszymi zeznaniami w prokuraturze i przed sądem, ale także „z wielokrotnie prezentowaną przez niego publicznie wersją wydarzeń”.
Jak napisał rzecznik ministra koordynatora, w listopadzie 2019 roku Tomaszowi Kaczmarkowi prokuratura postawiła szereg zarzutów karnych dotyczących wielomilionowych oszustw finansowych w tak zwanej aferze stowarzyszenia Helper. – W opinii ministra koordynatora zmiana zeznań Tomasza Kaczmarka w sprawie „willi Kwaśniewskich” jest podyktowana sytuacją procesową byłego funkcjonariusza, który liczył na zapewnienie mu parasola ochronnego. Parasola takiego nie otrzymał i nie otrzyma nikt, kto sprzeniewierzył publiczne pieniądze – powiedział Stanisław Żaryn.
– Materiały te pokazują sposób działania CBA w tej sprawie oraz główne ustalenia, które w naszej ocenie dowodzą, że nieruchomość w Kazimierzu Dolnym była w realnym władaniu małżeństwa Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Z materiałów CBA wynika, że w chwili zakupu tej nieruchomości państwo Kwaśniewscy nie dysponowali należytym majątkiem pochodzącym z legalnych źródeł, którym mógłby być wyasygnowany na ten zakup – mówił Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn powiedział, że ustalenia CBA dotyczą również działań osób zarządzających willą. – Wynika z nich, że podejmowane przez państwa Kwaśniewskich, a także formalnego właściciela i była właścicielkę tej nieruchomości działania miały na celu ukrywanie stanu faktycznego, a także zmylenie osób, które mogłyby ewentualnie tą sprawą się zainteresować.
Opublikowane przez CBA materiały można znaleźć TUTAJ.
Śledztwo w sprawie majątku byłej pary prezydenckiej Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich toczy się ponownie od 2016 roku w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Postępowanie jest prowadzone „w sprawie”, a dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów. W listopadzie 2019 roku śledztwo zostało przedłużone do 3 czerwca 2020 roku.
IAR / RL / opr. PaW
Fot. archiwum