Młodzież, studenci oraz seniorzy – potrzebni wolontariusze w każdym wieku. Centrum Wolontariatu w Lublinie poszukuje chętnych do współpracy.
– Bardzo wielu ludzi czeka na tych, którzy przyjdą, zechcą obok nich stanąć, poświęcić im trochę swojego czasu, wysłuchać ich i na różny sposób pomóc – mówi w rozmowie z Radiem Lublin ks. Mieczysław Puzewicz. – Potrzeby, patrząc po przyroście liczby osób bezdomnych czy byłych więźniów, są naprawdę ogromne. Ponad osiemnaście lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy swoją działalność, w Lublinie była tylko jedna noclegownia i jedno schronisko dla osób zmagających się z bezdomnością. Obecnie są cztery noclegownie i cztery schroniska dla mężczyzn oraz jedno schronisko i jedna noclegownia dla kobiet. Proszę sobie wyobrazić, jaki to jest ogromny wzrost. Oczywiście nie wszystkie osoby, z którymi pracujemy trafiają do schronisk. My jeszcze trafiamy do tych, którzy przebywają w pustostanach, zawaliskach, na działkach, a czasami nawet w kanałach ciepłowniczych – dodaje.
– Wolontariat to wspaniała okazja, by nabyć nowe umiejętności, ale także poznać wspaniałych ludzi – mówi prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie, Justyna Orłowska. – Będąc wolontariuszem można zdobyć bardzo specyficzną wiedzę z zakresu pracy z dziećmi, osobami bezdomnymi oraz z uchodźcami. Można też zdobyć wiele kompetencji społecznych, które są potrzebne w codziennym życiu. To chociażby praca w zespole czy realizowanie różnych projektów – dodaje.
– Studiowałam pedagogikę i psychologię – zaznacza Anna Zbiciak z Centrum Wolontariatu w Lublinie. – Przyszłam tutaj do programu, który nie był za bardzo popularny, czyli „Druga szansa”. To praca z nieletnimi w schronisku dla nieletnich. Było to związane z moim kierunkiem studiów, ale moją intencją nie było szukanie sobie miejsca do pracy w tej placówce. Byłam ciekawa tych ludzi i czułam, że mogę bez uprzedzeń wejść w to środowisko. Wydaje mi się, że praktyki, które dały mi kontakty w wolontariacie, otworzyły mnie na studiach. To, czego nauczyłam się w teorii, tutaj przerodziło się w praktykę – dodaje.
– Wolontariat to przede wszystkim budowanie relacji z drugim człowiekiem – twierdzi Orłowska. – W dzisiejszych czasach mamy zaburzoną tą umiejętność. Wolontariat tego uczy. Uczy również odpowiedzialności za drugiego człowieka, wrażliwości i kształtuje – dodaje.
Aby rozpocząć swoją działalność w Centrum Wolontariatu należy przyjść na spotkania informacyjne w siedzibie organizacji przy ul. Głębokiej 17 w Lublinie. Takie spotkanie odbędzie się jutro (27.02) i 2 marca o godzinie 18.30.
InYa / opr. PaW
Fot. archiwum