Chełm: dwa kluczowe budynki czeka kosztowny remont

chelm usc wikipedia

Chełmski magistrat szuka firmy, która opracuje dokumentację projektową i oszacuje koszty remontów dwóch ważnych, należących do miasta budynków: Pałacu Kretzschmarów i Magistratu.

– Zgłoszenia przyjmujemy do środy – mówi Ewa Budzyńska-Sawa, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Chełm. – Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, dotyczącej remontu budynku Urzędu Stanu Cywilnego oraz części budynku Urzędu Miasta. tzw. Magistratu. Oba obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków, a ich stan techniczny jednoznacznie wskazuje, że wykonanie prac remontowych jest konieczne. W obu przypadkach zakres dokumentacji projektowej będzie taki sam. Chcielibyśmy, żeby obejmowała ona wymianę: stolarki dachowej, instalacji przeciwpożarowej, kanalizacji sanitarnej, a także remont pomieszczeń i naprawę tynków. Zarówno Pałac Kretzschmarów, jak i Magistrat to bardzo charakterystyczne budynki, bardzo istotne na mapie Chełma. Dlatego ważne jest, żeby utrzymywać je w należytym stanie technicznym.

– Budynek, powszechnie nazywany Pałacem Kretzschmarów, pochodzi z końca XIX wieku – mówi Beata Mojska-Zając, kierownik Działu Historii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. – Został zbudowany dzięki Wilhelmowi Kretzschmarowi, który sprowadził się do Chełma i w 1880 roku wybudował fabrykę maszyn, odlewnię żelaza. Później, w latach 1895-96, został wybudowany dom przeznaczony dla jego rodziny. Mamy tu dwa piętra, piękną klatkę schodową w formie ośmiobocznej wieży z bogatą elewacją, elementy roślinne. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Chełma. Remontowany kilkakrotnie w latach 80. i później w latach 90.

– Drugim, równie ważnym obiektem dla historii miasta, jest siedziba Urzędu Miasta Chełm. Budynek powstał pod koniec lat 20. XX wieku. Jest to jedyna chyba budowla w Polsce, zaprojektowana w okresie międzywojennym właśnie jako siedziba władz miejskich. Pierwotnie jego część miała też być przeznaczona na kinoteatr. Zresztą w okresie międzywojennym taką funkcję pełnił – dodaje Beata Mojska-Zając.

– W tegorocznym budżecie miasto zabezpieczyło pieniądze na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych obu remontów – mówi Dominik Gil z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – Dokumentacja ta będzie podstawą do aplikowania o fundusze zewnętrzne na te inwestycje. Miasto w pierwszej kolejności będzie szukało dofinansowania na ten cel, ponieważ, biorąc pod uwagę kubaturę obu obiektów oraz zakres planowanych prac, będą to z pewnością remonty bardzo kosztowne.

Urząd Miasta Chełma planuje również przenieść swoją siedzibę do Gmachu, czyli przedwojennej siedziby Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali pod koniec roku wojewoda lubelski i prezydent miasta.

W Gmachu pozostaną także Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Powiatowy Urząd Pracy.

RyK/WP

Fot. wikipedia

Exit mobile version