Wizją władz Chełma jest odbudowanie ratusza w centralnej części placu Łuczkowskiego. Budynek miałby pełnić funkcję reprezentacyjną. Miasto właśnie szuka wykonawcy do wydania opinii geotechnicznej pod dokumentację projektową odbudowy. Bez niej inwestycja nie ruszy.
Wątpliwości co do tego pomysłu nie kryją mieszkańcy Chełma. Nie wszystkim pomysł się spodobał. – To raczej zbędny wydatek – uważają. – Plac wymaga rewitalizacji, ale budowa ratusza to nietrafiony pomysł. Miasto ma do zrealizowania wiele innych ważnych inwestycji, a w tym poprawa stanu naszych ulic.
– Z inicjatywy prezydenta Jakuba Banaszka, który chciałby odbudować ratusz w pierwotnym kształcie, miasto rozpoczęło przygotowania do tej inwestycji. Nie ma jeszcze szczegółowej koncepcji zagospodarowania budynku. Z pewnością miałby on jednak pełnić funkcje reprezentacyjne i turystyczne – wyjaśnia Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełm. – Rozważane są różne koncepcje. Wśród pomysłów pojawiły się takie propozycje jak ulokowanie w budynku sali ślubów, punktu informacji turystycznej czy niewielkiej sali ekspozycyjnej (np. multimedialnej). Jednym z pomysłów jest także przeszklona podłoga ratusza, która eksponowałaby zabytkowe piwnice znajdujące się pod powierzchnią placu Łuczkowskiego. Decyzja zależy od ekspertyzy geologicznej, określającej stan podłoża. Obecnie miasto szuka wykonawcy, który przygotuje opinię geotechniczną dla potrzeb wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na odbudowę miejskiego ratusza.
– Ratusz miejski powstał wiele wieków temu. Pierwszy budynek wybudowano w okresie XV i XVI wieku. Był to obiekt murowany. Niewiele wiemy o jego kształcie, ponieważ się nie zachował – tłumaczy Beata Mojska-Zając z Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. – W tamtym czasie Chełm w większości był miastem drewnianym. Częste pożary powodowały olbrzymie straty. W 1648 roku płomień strawił ratusz. Pod koniec XVII wieku powstał nowy obiekt dwukondygnacyjny, w którym znajdowała się siedziba władz miejskich i archiwum. W wieży zlokalizowane było grodzkie więzienie. Na parterze budynku był sklep z jedną izbą oraz z dwoma piwnicami. W górze była izba sądowa, w której odbywały się sądy ziemskie oraz miejskie. Tam też znajdował się skarbiec do przechowywania archiwum. Obraz obiektu znajduje się w jedynej ikonograficznej wersji, która przedstawia miasto Chełm z ratuszem, który w 1780 roku Teodor Rakowiecki umieścił w miedziorycie popularnie nazywanym Civitas Chełmensis in Russia. Końcówka tego obiektu przypada na wiek XIX. Po 1848 roku ratusz rozebrano ze względu na jego bardzo zły stan.
Pl. Łuczkowskiego ma też przejść rewitalizację. Magistrat przygotowuje projekt, który zakłada m.in. odbudowę staromiejskich murów. Urzędnicy chcą w ten sposób pozyskać unijne dofinansowanie na ten cel w kwocie 12 milionów złotych.