Chełmska Biblioteka Publiczna wciąż się rozwija. Pomogą ministerialne pieniądze

library 488690 1920

Kolejne ministerialne pieniądze trafią do Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Dzięki nim placówka chce zorganizować spotkania autorskie między innymi z Katarzyną Nosowską, Muńkiem Staszczykiem czy Markiem Niedźwieckim. – Odbywa się tu wiele rozwijających wydarzeń odkąd biblioteka została przebudowana – opowiadają mieszkańcy.

– Pisząc ten projekt wymyśliłem sobie, żeby książkę promować przy okazji wydawnictw muzycznych i osób związanych właśnie z muzyką – podkreśla Tomasz Moskal z Działu Promocji Chełmskiej Biblioteki Publicznej. – Wszystko po to, żeby posłuchać ich doświadczeń związanych z tworzeniem. Posłuchać też co mają do powiedzenia właśnie o literaturze. To są osoby, które mają w swoim dorobku dokonania literackie. Tomasz Organek napisał świetną powieść, o której chcemy porozmawiać. Muniek Staszczyk ma znakomitą biografię. Kazik Staszewski, człowiek legenda, też znakomitą książkę popełnił. Katarzyna Nosowska jest autorką świetnych felietonów, które zebrała w książkę. Też chcielibyśmy ją tutaj widzieć. Planujemy spotkać się z Markiem Niedzwieckim, legendą Radia, który też fajnie pisze. Chcemy, poza tymi spotkaniami autorskimi, pomyśleć o koncertach, na które nas do tej pory nie było stać. Cieszymy się z sukcesu i mamy te pieniądze zagwarantowane, przyznane. Myślę, że pod koniec kwietnia powinniśmy być gotowi z takim wstępnym zarysem programu dotyczącego tego projektu. Jestem przekonany, że część wydarzeń zrealizujemy jeszcze przed wakacjami – dodaje. 

To nie pierwsze ministerialne środki wykorzystane przez bibliotekę. – Park czytelnika został zrealizowany w 2019 roku – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor placówki Robert Chełmicki. – Mogliśmy zapełnić w sumie pustą przestrzeń przed budynkiem. (…) Mamy teraz zagospodarowaną przestrzeń: ławeczki, latarnie, ekran zewnętrzny, na którym prezentujemy swoje najbliższe wydarzenia – dodaje.

Chełmska Biblioteka Publiczna to także miejsce dla dzieci. – Mamy fantastycznie przygotowane miejsce dla małych czytelników – zaznacza Agata Szewczuk. – Są to nie tylko stanowiska komputerowe, z których korzystają troszkę starsze dzieci, ale mamy także przygotowane gry planszowe, wygodne pufy, pluszaki. Mamy specjalnie wyznaczone miejsca, gdzie są książeczki dla każdej kategorii wiekowej. Co miesiąc spotykamy się w ramach dyskusyjnego klubu książki dla dzieci i młodzieży. Kilkunastoosobowa grupa maniaków książkowych wręcz przekrzykuje się rozmawiając o tym, która książka jest ciekawsza – dodaje.

– Odnotowujemy wzrost czytelnictwa – opowiada Izabella Gajda. – Od stycznia do dnia dzisiejszego (27.02) zanotowaliśmy ponad 7600 osób, które przyszły i wypożyczyły książki. W samym oddziale dla dzieci jest ich ponad 2100. W lutym odwiedziny były na poziomie 3500. Jest to dużo, więc myślę, że czytelnictwo u nas nie upada – dodaje.

Po przebudowie w 2015 roku Chełmska Biblioteka Publiczna stała się kolejnym centrum kultury na mapie miasta. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawy malarskie i fotograficzne. Swoje spotkania ma także Dyskusyjny Klub Filmowy.

RyK / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version