Kolejne ministerialne pieniądze trafią do Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Dzięki nim placówka chce zorganizować spotkania autorskie między innymi z Katarzyną Nosowską, Muńkiem Staszczykiem czy Markiem Niedźwieckim. – Odbywa się tu wiele rozwijających wydarzeń odkąd biblioteka została przebudowana – opowiadają mieszkańcy.
– Pisząc ten projekt wymyśliłem sobie, żeby książkę promować przy okazji wydawnictw muzycznych i osób związanych właśnie z muzyką – podkreśla Tomasz Moskal z Działu Promocji Chełmskiej Biblioteki Publicznej. – Wszystko po to, żeby posłuchać ich doświadczeń związanych z tworzeniem. Posłuchać też co mają do powiedzenia właśnie o literaturze. To są osoby, które mają w swoim dorobku dokonania literackie. Tomasz Organek napisał świetną powieść, o której chcemy porozmawiać. Muniek Staszczyk ma znakomitą biografię. Kazik Staszewski, człowiek legenda, też znakomitą książkę popełnił. Katarzyna Nosowska jest autorką świetnych felietonów, które zebrała w książkę. Też chcielibyśmy ją tutaj widzieć. Planujemy spotkać się z Markiem Niedzwieckim, legendą Radia, który też fajnie pisze. Chcemy, poza tymi spotkaniami autorskimi, pomyśleć o koncertach, na które nas do tej pory nie było stać. Cieszymy się z sukcesu i mamy te pieniądze zagwarantowane, przyznane. Myślę, że pod koniec kwietnia powinniśmy być gotowi z takim wstępnym zarysem programu dotyczącego tego projektu. Jestem przekonany, że część wydarzeń zrealizujemy jeszcze przed wakacjami – dodaje.
To nie pierwsze ministerialne środki wykorzystane przez bibliotekę. – Park czytelnika został zrealizowany w 2019 roku – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor placówki Robert Chełmicki. – Mogliśmy zapełnić w sumie pustą przestrzeń przed budynkiem. (…) Mamy teraz zagospodarowaną przestrzeń: ławeczki, latarnie, ekran zewnętrzny, na którym prezentujemy swoje najbliższe wydarzenia – dodaje.
Chełmska Biblioteka Publiczna to także miejsce dla dzieci. – Mamy fantastycznie przygotowane miejsce dla małych czytelników – zaznacza Agata Szewczuk. – Są to nie tylko stanowiska komputerowe, z których korzystają troszkę starsze dzieci, ale mamy także przygotowane gry planszowe, wygodne pufy, pluszaki. Mamy specjalnie wyznaczone miejsca, gdzie są książeczki dla każdej kategorii wiekowej. Co miesiąc spotykamy się w ramach dyskusyjnego klubu książki dla dzieci i młodzieży. Kilkunastoosobowa grupa maniaków książkowych wręcz przekrzykuje się rozmawiając o tym, która książka jest ciekawsza – dodaje.
– Odnotowujemy wzrost czytelnictwa – opowiada Izabella Gajda. – Od stycznia do dnia dzisiejszego (27.02) zanotowaliśmy ponad 7600 osób, które przyszły i wypożyczyły książki. W samym oddziale dla dzieci jest ich ponad 2100. W lutym odwiedziny były na poziomie 3500. Jest to dużo, więc myślę, że czytelnictwo u nas nie upada – dodaje.
Po przebudowie w 2015 roku Chełmska Biblioteka Publiczna stała się kolejnym centrum kultury na mapie miasta. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawy malarskie i fotograficzne. Swoje spotkania ma także Dyskusyjny Klub Filmowy.
RyK / opr. PaW
Fot. pixabay.com