Miejska spółka Chełmskie Linie Autobusowe szykuje się do kolejnych zmian w rozkładach jazdy, szuka też możliwości zakupu nowego taboru autobusowego. Dużym osiągnięciem jest też pierwsza od lat poprawa kondycji finansowej firmy.
Zmiany w kursach miejskich autobusów wejdą w życie od marca.
Co o dotychczasowym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej sądzą mieszkańcy Chełma? Zdania są podzielone – Komunikacja jest naprawdę dobrze rozbudowana, choć do oddalonego o kilometr Okszowa trzeba dojeżdżać busami. Usunęli tę linię i moim zdaniem powinni ją przywrócić. Mogłoby też zostać wprowadzone wi-fi w autobusach, bo w innych miastach jest to na porządku dziennym – mówi jeden z chełmian. – Rozkład jest trochę zły, bo „szóstka” rzadko kursuje – stwierdza inna mieszkanka miasta. – Ja mam „luks”, bo mam bilet z karty „Trzy Plus”, czyli bardzo tani. Chciałabym, żeby więcej ludzi jeździło autobusami – dodaje kolejna.
– Od 2 marca planujemy kolejną korektę rozkładu jazdy. W związku z planowanym otwarciem nowej galerii pomiędzy Rejowiecką i Lubelską, planujemy uruchomienia nowej linii komunikacyjnej, która będzie łączyła dworzec kolejowy – poprzez „Dyrekcję Górną”, osiedle XXX-lecia i ul. Lubelską – z galerią handlową i osiedlem Zachód – informuje Mariusz Chudoba, prezes Chełmskich Linii Autobusowych. – Chcemy usprawnić też dojazd i powrót mieszkańcom osiedla Działki. Dotychczas mogli oni tylko stamtąd wyjechać, nie mieli możliwości powrotu komunikacją miejską. W związku z tym planujemy uruchomienie dwóch linii – nr 6 i 7 – które pozwolą mieszkańcom – przez ulice Jagiellońską. Łowiecką, Ogrodniczą dojechać do miasta na zakupy i wrócić tą samą trasą.
Szczegóły zmian można zobaczyć TUTAJ.
Jak mówi prezes CLA, wprowadzone przez obecny zarząd spółki zmiany, przeniosły zdecydowaną poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa. – Ograniczenie autobusów na terenie gminy Chełm, wprowadzenie wakacyjnego rozkładu jazdy i restrukturyzacja zatrudnienia, pozwoliły na zasadniczą zmianę wyników finansowych. Rok 2018 zamknęliśmy stratą 1 mln 650 tys. zł, natomiast w 2019 osiągnęliśmy zysk w wysokości około pół miliona złotych – mówi Mariusz Chudoba.
– Sytuacja Chełmskich Linii Autobusowych jest najlepsza od lat. Władzom spółki udało się spłacić część zadłużenia, wypracować największy zysk w ostatnim dziesięcioleciu, a także znacząco ograniczyć koszty – stwierdza Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Jak dodaje, poprawa kondycji finansowej spółki umożliwi w przyszłości uruchomienie w mieście bezpłatnej komunikacji. – Zamierzamy w 2021 roku rozszerzyć bezpłatne przejazdy na kolejne grupy mieszkańców. Docelowo w ciągu kilku najbliższych lat chcemy sprawić, żeby w Chełmie istniała bezpłatna komunikacja miejska.
Istotną sprawą jest też kupno nowych autobusów. – Dysponujemy dzisiaj dość leciwym taborem, bo średnia wieku autobusów przekracza 18 lat. Dodatkowo wszystkie autobusy są podobnej wielkości, czyli mogą przewozić około 90 pasażerów. Są one po prostu za duże. Wystarczyłyby autobusy 60-miejscowe. Będziemy się wiec starali o pojazdy o długości 9 metrów – wyjaśnia Mariusz Chudoba.
– W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na zakup pierwszych 3 ekologicznych autobusów – dodaje Jakub Banaszek.
Chełmskie Linie Autobusowe zachęcają mieszkańców do zgłaszania swoich uwag za pośrednictwem strony internetowej spółki oraz Facebooka. Jak zapewnia prezes, wszystkie uwagi – oczywiście o ile będą możliwe do zrealizowania – zostaną rozpatrzone.
RyK / opr. ToMa
Fot. archiwum