Co wspólnego mają technologia i prawo?

O tym, w którym kierunku powinno iść prawo w związku z rozwojem technologii, rozmawiali w Lublinie adwokaci. Spotkanie obyło się w związku z ogłoszoną wczoraj (19.02.2020) przez Komisję Europejską nową strategią cyfrową. 

– Jednym z aspektów jest sztuczna inteligencja  – tłumaczy szef Komunikacji w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej, adwokat Ewelina Jelenkowska-Lucá. – To rzeczywistość, która dzisiaj nie jest prawnie uregulowana, która pociąga za sobą bardzo daleko posunięte konsekwencje. Dotyczą one choćby kwestii odpowiedzialności, bo są to maszyny, które same się uczą, czy tego, jakie są granice sztucznej inteligencji.

– Są także wyzwania w zakresie danych osobowych i nieosobowych czy naruszania praw i wolności obywatelskich – mówi członek Naczelnej Rady Adwokackiej, adwokat Bartosz Przeciechowski. – Każdy rynek komercyjny, w tym również cyfrowy, chce zarabiać więcej i więcej. W pewnym momencie stawia się pewne granice, poprzez regulacje czy skonfrontowanie uprawnień w taki sposób, by rozwój technologii nie naruszał praw podstawowych.

Jak twierdzą sami adwokaci, każdy z nich, chcąc chronić interesy swoich klientów, musi nadążać za zmianami technologicznymi. Jedną z omawianych dziś dziedzin był „legal tech”, czyli rozwiązania technologiczne, która ułatwiają wykonywanie zawodu oraz świadczenia pomocy prawnej.

EwKa

Fot. Ewelina Kwaśniewska

Exit mobile version