Depułtycze Królewskie: ekspresowa budowa pasa startowego

001 3

Trwa budowa betonowego pasa startowego w Depułtyczach Królewskich. Prace odbywają się szybciej niż zakładano.

Prawdopodobnie pas zostanie oddany do użytku już w sierpniu tego roku. Ta wielomilionowa inwestycja pozwoli poszerzyć zakres szkoleń dla studentów pilotażu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

– Harmonogram robót jest przyspieszony ze względu na dobre warunki pogodowe, które umożliwiają robotnikom pracę. Zakładaliśmy, że budowa zostanie wstrzymana w połowie grudnia, ponieważ nadejdą mrozy i spadnie śnieg. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pas będzie gotowy już w sierpniu – mówi kierownik budowy, Paweł Lachowski.

Prace przy betonowym pasie startowym ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Nowa infrastruktura lotnicza pozwoli na wydłużenie czasu lotów i szkoleń dla studentów pilotażu. Będą oni mogli korzystać z lotniska prawie przez cały rok.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępu prac – przyznaje Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. – W chwili obecnej wykonana jest większość instalacji związana z odwodnieniem oraz elektrycznych. Powstały już drogi pomocnicze ulokowane bezpośrednio przy stacji paliw i hangarze. W tym momencie następuje kluczowe korytowanie i kształtowanie głównej drogi startowej.

– Budowa utwardzonego pasa startowego pozwoli również na efektywne wykorzystanie sprzętu, jakim dysponuje Ośrodek Kształcenia Lotniczego PWSZ. Studenci po zakończeniu inwestycji będą mogli korzystać z dwusilnikowego samolotu pozyskanego do naszej floty w końcówce roku – tłumaczy dyrektor Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie, Łukasz Puzio.

Mowa o długo wyczekiwanym i zakupionym specjalnie na potrzeby betonowego pasa startowego dwusilnikowym statku powietrznym Tecnam P2006, który jest samolotem z chowanym podwoziem, wyposażonym w autopilota, nowoczesną awionikę oraz wszystkie systemy stosowane obecnie w statkach powietrznych. 

Budowa pasa w Depułtyczach Królewskich pochłonie 24 miliony złotych z czego ponad 16 mln zł wyłożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

RyK / opr. MatA

Fot. archiwum

Exit mobile version