Dziki do ostrzału. Obraduje Zespół Zarządzania Kryzysowego

dzik

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecyduje o zasadach sanitarnego odstrzału dzików. Trwa posiedzenie, które ma zdecydować o szczegółach walki z ASF-em.

Wniosek o wydanie rozporządzenia o sanitarnym odstrzale dzików skierował do wojewody lubelskiego wojewódzki inspektor weterynaryjny. 

– Zespół Zarządzania Kryzysowego określi m.in. liczbę dzików przeznaczonych do odstrzału, jak i tereny, na których będą prowadzone takie działania – mówi wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Odstrzał będzie prowadzony szczególnie na terenach leśnych, na południu województwa, czyli w powiatach: zamojskim, tomaszowskim czy biłgorajskim. Ale akcje będzie też prowadzona na zachodzie województwa – w powiatach: opolskim, janowskim, kraśnickim. Dziki będą odstrzeliwane nawet tam, gdzie nie odnotowano jeszcze przypadku ASF, ale chcemy przeprowadzić szeroką akcję, żeby wyeliminować z tych terenów jak największą liczbę dzików. Widzimy bowiem, że tam gdzie populacja tych zwierząt została zredukowana, tam choroba zanika.

Rozporządzenie wojewody lubelskiego dotyczące sanitarnego odstrzału dzików ma zostać wydane najpóźniej w piątek.

W 2018 roku na  Lubelszczyźnie było ponad 900 przypadków ASF, w 2019 około 600.

ElKa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version