13 lutego, po raz dziewiąty, jest obchodzony Światowy Dzień Radia. Został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były – w 1920 roku – Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC – Brytyjska Korporacja Nadawcza.
Pierwszą, eksperymentalną audycję na ziemiach polskich wyemitowano 1 lutego 1925 roku. Datę tę uznaje się za początek naszej radiofonii. W stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta, inżynier Roman Rudniewski powiedział do mikrofonu: „Tu próbna stacja radionadawcza PTR, fala 385 metrów”. Regularne nadawanie audycji radio rozpoczęło rok później – 18 kwietnia 1926 roku. Wtedy w eter popłynęły słowa: „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480”. W początkowym okresie program był nadawany na żywo, jedynie przez kilka godzin wieczornych. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka. W drugiej połowie lat 30. emisja trwała cały dzień.
Już w 1927 roku Polskie Radio rozpoczęło międzynarodową wymianę programów. Możliwe stały się transmisje z zawodów sportowych. Wielkim wydarzeniem okresu międzywojennego były transmisje Konkursów Chopinowskich. Od początku postawiono na rozwój ośrodków regionalnych, wychodząc z założenia, że ogólnopolskiego radia nie można przygotowywać tylko ze stolicy. Kolejno powstawały rozgłośnie w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wilnie i we Lwowie.
IAR / RL / opr. PaW
Fot. archiwum