Mija 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. W Lublinie podczas drugiego dnia obchodów rozstrzygnięto IV międzyszkolny konkurs „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru”. Uczniowie przygotowywali prace w trzech kategoriach: plastycznej, multimedialnej i literackiej.
– Młodzież potrzebuje autorytetów – mówi dyrektor XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie, Urszula Łapińska-Łubniewska.
– Udział w konkursie mobilizuje też do bliższego poznania historii Zesłańców Sybiru – mówi jedna z laureatek konkursu Andżelika Sagan z bursy szkolnej numer 2 w Lublinie.
Podsumowanie konkursu było okazją do spotkania młodzieży z Sybirakami. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich przeprowadziły pierwszą z czterech masową deportację obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb państwa sowieckiego. Jako 18-letnia dziewczyna wraz z rodzicami deportowana została wtedy Wanda Gdula-Krzyśkow.
Prace nadesłane na konkurs oceniało jury, w skład którego wchodzili Sybiracy. Wystawę pokonkursową można oglądać w siedzibie XXVII LO przy ulicy Biedronki w Lublinie.
Lubelskie obchody 80. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir rozpoczęły się wczoraj (09.02).
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 80. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir, Lublin, 09.02.2020, fot. Piotr Michalski
Na jutro (11.02) zaplanowano spotkanie w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.
MaK / SzyMon
Fot. Magdalena Kowalska