Galopujący symbol Roztocza ma się świetnie

20200206 102931 2

Źrebak konika polskiego – symbolu Roztocza – przyszedł na świat 6 lutego w lesie na terenie rezerwatu Roztoczańskiego Parku Narodowego. To drugie narodziny przedstawiciela tej rasy w nowym roku – poprzedni urodził się w styczniu w hodowli stajennej na Floriance.

CZYTAJ TAKŻE: Na Roztoczu urodził się kolejny konik polski

– To wcześniej niż zwykle. Na ogół klacze źrebią się w marcu lub kwietniu – mówi kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym, Jan Słomiany. – Można mówić o zmianie i ociepleniu klimatu, bo nigdy nie mieliśmy tak wczesnych wyźrebień. Zdarzały się jedynie sporadycznie. Nie ma śniegu, jest dosyć ciepło. Być może to „przyspieszenie”  jest z tym związane.  

– Już po 25 minutach po urodzeniu źrebak staje na nogi i zaczyna szukać pokarmu. To naturalny odruch o takiego zwierzęcia, że musi wstać i iść do przodu. Po urodzeniu źrebak przez pierwszy miesiąc żywi się mlekiem. Dopiero później zaczyna jeść siano – dodaje Jan Słomiany.

– Koniki polskie nie wymagają zbyt wiele opieki ze strony człowieka. Hodowla tzw. rezerwatowa, która trwa od 1982 roku, polega na tym, że zwierzęta te przybywają w środowisku niemal naturalnym. W tej chwili mają ogrodzone około 180 hektarów. Tylko w okresie zimowym karmimy je sianem, a przez resztę roku żywią się same – informuje Andrzej Wojtyło, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego.  

– Konik polski to jedyna pierwotna rasa konie w Europie i nie tylko – stwierdza Jan Słomiany. Koniki polskie świetnie sprawdzają się w hipoterapii. – Nasza praca jako hodowców idzie także w tym kierunku, żeby koniki miały pozytywne podejście do ludzi.

– W Roztoczańskim Parku Narodowym mamy w tej chwili około 70 tych zwierząt. W ostatnich latach wykorzystujemy je także do czynnej ochrony przyrody. Ogrodziliśmy około kilkadziesiąt hektarów pól i łąk pod ich wypas – dodaje Andrzej Wojtyło.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni pracownicy Parku spodziewają się kolejnego wyźrebienia. Następne będą mieć miejsce prawdopodobnie w połowie marca.

Roztoczański Park Narodowy to jeden z większych ośrodków hodowlanych konika polskiego w kraju. Najwięcej przedstawicieli tej rasy znajduje się w Wielkopolsce i na Mazurach.

AlF / opr. ToMa

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version