Szpital Powiatowy w Łęcznej ma Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Sprzęt kosztował ponad 3 mln zł, a większość środków pozyskane zostało z Unii Europejskiej. Wśród szpitali powiatowych rezonansem magnetycznym może pochwalić się osiem placówek w kraju.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie Pracowni Rezonansu Magnetycznego w szpitalu w Łęcznej, 18.02.2020, fot. Iwona Burdzanowska
– Teraz także pacjenci z mniejszych ośrodków, takich jak Łęczna, mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu. A potrzeba jest ogromna – kolejki na tego typu badanie są kilkumiesięczne. Myślę, że teraz znacznie poszerzymy diagnostykę. Kontrakt z NFZ będziemy posiadali od 1 marca, co oznacza, że badania będą przez Fundusz finansowane – mówi dyrektor szpitala Krzysztof Bojarski. – Rezonans jest uwieńczeniem zmian w naszej lecznicy. Wymieniamy również aparaty RTG, całkowicie cyfryzujemy system szpitalny, kupiliśmy mikroskop operacyjny dla Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń, kupiliśmy dla Pracowni Endoskopii cały sprzęt, w tym unikatowy na terenie naszego województwa aparat do ultrasonografii endoskopowej. Szpital w Łęcznej za kilka milionów złotych wymienił bazę sprzętową, głównie diagnostyczną – dodaje.
– Ten sprzęt jest tutaj potrzebny i na pewno przyczyni się do skrócenia kolejek na badania – podkreśla dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Karol Tarkowski.
– Rezonans zakupiony przez łęczyński szpital jest aparatem służącym przede wszystkim do badań neurologicznych i ortopedycznych, ale jest również wyposażony w aplikację do badań kardiologicznych, onkologicznych, zaawansowanej neurologii. Obejmuje swoim zakresem praktycznie pełne spectrum badań, jakie można wykonywać rezonansem. To sprzęt najwyższej klasy – mówi Tomasz Bochanek z firmy, która dostarczyła urządzenie do Łęcznej.
Pracownia Rezonansu Magnetycznego jest częścią unijnego projektu, w ramach którego szpital w Łęcznej kupił sprzęt wartości prawie 7 mln zł.
PaSe / SzyMon