Lubelskie: dwie gminy w polskiej czołówce segregacji śmieci

segregacja

Gminy Konstantynów i Rossosz w powiecie bialskim znalazły się w czołówce polskich samorządów, w których najlepiej jest z segregacją odpadów. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, które obrazują, jaki udział w zebranych przez mieszkańców poszczególnych gmin odpadach, stanowią te segregowane.

Dane odnoszą się do roku 2018. – Potwierdzają one, że przekonaliśmy niemal wszystkich mieszkańców do segregacji – mówi wójt gminy Konstantynów, Romuald Murawski. – Osiągnęliśmy pułap, do którego Polska ma dojść może dopiero za 15-20 lat. Zobaczymy, jakie będzie to miało przełożenie w tym roku, gdzie ten system jest jeszcze bardziej wymagający, bo wszyscy mamy segregować śmieci. Chcemy też szukać mechanizmów wsparcia. Spróbujemy utrzymać ten poziom, który już osiągnęliśmy.

– Jeżeli chodzi o dane za 2018 rok, gmina Konstantynów zajęła pierwsze miejsce w województwie lubelskim, a drugie w całej Polsce. Prawie 94% wszystkich odpadów zebranych w gminie, zostało zebranych selektywnie. Na drugim miejscu w Lubelskiem znalazła się gmina Rossosz z poziomem 91%, a na trzecim gmina Rokitno – informuje Elżbieta Łoś, główny specjalista w Lubelskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Na końcu tej stawki są: miasto Hrubieszów i Kazimierz Dolny, gdzie wskaźnik śmieci zebranych selektywnie wynosił trochę ponad 8%. W przypadku miast na prawie powiatu, najkorzystniejsza sytuacja była w Chełmie – 35%.

– Być może ten stan już się poprawił. Biorąc pod uwagę, że niektóre z gmin radzą sobie dość dobrze, można wysnuć wniosek, że segregowanie śmieci przez wszystkich jest możliwe – mówi prof. Małgorzata Pawłowska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.

Jest to szczególnie ważne, bowiem – zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach – samorządy mają czas do sierpnia 2020 roku na wprowadzenie uchwał, które zobowiążą wszystkich mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów. Czyli segregację odpadów będą musieli przeprowadzać wszyscy.

Sami mieszkańcy gminy Konstantynów, cieszą się, że w gminie jest naprawdę czysto. – Segregacja odpadów jest opłacalna, bo dzięki niej mniej płaci się za wywóz śmieci. Jest segregacja śmieci, samochody przyjeżdżają i każdy segreguje. Gmina jest bardzo czysta. Ludzie przyjeżdżający z innych terenów dziwią się, że jest tu tak czysto i zadbanie. Mieszkańcy dbają o środowisko.

Z informacji GUS wynika, że w 2018 r. w Polsce zebrano ponad 3,6 mln ton odpadów segregowanych, co stanowiło 29% ogółu wytworzonych odpadów komunalnych.

MaT / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version