Lubelskie: konsultacje społeczne w sprawie programu 100 obwodnic

obwod

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące programu budowy 100 obwodnic. Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło plan niespełna tydzień temu.

W województwie lubelskim planuje się 7 obwodnic, głównie na drodze krajowej nr 74. Chodzi m.in. obwodnice Janowa Lubelskiego, w którym krzyżuję się dwie drogi krajowe, wspomniana trasa nr 74 i 19. Obwodnice mają obejmować także miejscowości od Janowa w kierunku Zamościa.

Mieszkańcy nie mają wątpliwości: ruch na drodze nr 74 jest coraz większy, a budowane obwodnice poprawią bezpieczeństwo. Podkreślają, że obwodnica jest potrzebna, ale są wątpliwości co do samego jej przebiegu: – Powinna być dłuższa, żeby ominąć budynki z tyłu, żeby ludzie mieli lepszy dojazd. Zgłaszaliśmy już z wójtem wnioski do gminy, żeby to zostało poprawione.

– Jeżeli chodzi o Dzwolę, to mieszkańcy mają takie oczekiwania, że chcieliby obwodnicę całej miejscowości, a nie tylko tego głównego centrum – mówi Wiesław Dyjach, wójt gminy Dzwola: – Dla mieszkańców Dzwoli najważniejsze jest to, żeby każdy z nich znalazł się w trakcie tej obwodnicy. Co za tym idzie? Znaczna poprawa bezpieczeństwa.

Te konsultacje i rozmowy na linii mieszkańcy – samorząd są już od pewnego czasu, bo o obwodnicy mówi się nie od wczoraj: – Od tamtego roku, od kwietnia, rozmawiamy z mieszkańcami, pytając o ich oczekiwania. Nie ukrywam, że było już kilka koncepcji w związku z tą obwodnicą. Pewne rzeczy spróbujemy wspólnie przekonsultować, żeby obwodnica była dla wszystkich mieszkańców potrzebna i nie była kwestią sporu.

– Przez centrum naszego miasta cały czas przetacza się intensywny ruch, w tym ruch samochodów ciężarowych – mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego: – Jest to bardzo uciążliwe. Nawet budynki, które są zlokalizowane przy ulicy Jana Zamoyskiego, centralnej ulicy Janowa Lubelskiego, pękają, więc po pierwsze, w wyniku budowy tej obwodnicy zostanie odciążony ruch w centrum miasta, a tym samym zostanie poprawione bezpieczeństwo poruszania się po naszych ulicach.

– Czekamy na oficjalne spotkanie konsultacyjne, które prawdopodobnie odbędzie się w najbliższych miesiącach – dodaje Krzysztof Kołtyś: – Mieszkańcy będą mogli bardzo dokładnie zapoznać się z przebiegiem tej drogi, z wszystkimi czterema wariantami. Będą mogli się wypowiedzieć ustnie, pisemnie, a my do tego czasu staramy się, żeby te proponowane warianty trochę poprawić.

Uwagi do planów można zgłaszać do 20 marca. Konsultacje odbędą się w kilku formach. Uwagi można składać poprzez maila, drogą pocztową, a także ustnie, co zostanie zapisane w protokole. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, sprawozdanie z konsultacji społecznych zostanie opublikowane na stronie internetowej resortu do 30 dni od ich zakończenia.

RMaj (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version