Zbliżają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie.
– O tych bohaterach nie można zapomnieć – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Dotychczas w województwie lubelskim udało się zidentyfikować 14 żołnierzy – ofiar komunistycznych zbrodni – mówi dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik. – W roku 2019 z cmentarza przy ulicy Unickiej w Lublinie ekshumowaliśmy szczątki 6 osób, w tym momencie co do nich mamy zakończone prace związane z przygotowaniem dokumentacji sądowo-lekarskiej po oględzinach przez biegłych sądowych. W tym momencie prowadzimy prace identyfikacyjne. Zakładam, że w roku 2020 powinniśmy mieć potwierdzone identyfikacje sporej części tych osób. Jeżeli chodzi o samą Unicką, będziemy się starali, żeby co roku wchodzić na teren cmentarza co najmniej dwukrotnie. Ale to będzie zależało do stanu przygotowania prac – dodaje.
Pierwszą ekshumację na cmentarzu przy ulicy Unickiej lubelski IPN przeprowadził w styczniu 2017 roku. Na tzw. lubelskiej łączce spoczywają więźniowie Zamku Lubelskiego, żołnierze AK i członkowie innych organizacji niepodległościowych zamordowanych w latach 40. i 50. przez funkcjonariuszy UB.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 28 lutego konferencją popularnonaukową w lubelskim IPN-ie. Główne oficjalne obchody odbędą się w niedzielę 1 marca. Wydarzenia potrwają do piątku 6 marca – mówi pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów Waldemar Podsiadły.
W programie obchodów znajdą się m.in. konferencje popularnonaukowe, podczas których uczestnicy poznają historię antykomunistycznego podziemia niepodległościowego oraz tajniki prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych, koncert „Cześć i chwała Bohaterom!” Norberta „Smoły” Smolińskiego oraz quiz historyczny.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym. Po raz pierwszy był obchodzony w 2011 roku.
TSpi / SzyMon
Fot. FB