Lublin: nadzwyczajna sesja zajmie się zmianami w sieci szkół

sesja

Dzisiejsza (13.02.) nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lublina będzie poświęcona sprawom oświatowym. Głównym punktem będzie głosowanie w sprawie likwidacji Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 dla dorosłych przy ul. Krochmalnej.

Jak mówi wiceprezydent Lublina, Mariusz Banach, likwidacja jest częścią większej akcji związanej ze zmianą siedzib placówek. – Zależy nam, żeby do budynku szkoły podstawowej nr 17 przy ul. Krochmalnej przenieść w całości szkołę podstawową nr 26, czyli placówkę, która pracuje z dziećmi autystycznymi. Chcielibyśmy, żeby ta szkoła, która obecnie znajduje się na Bronowickiej, miała godne warunki. Zrobiliśmy dla dzieci z klas I-III „dwudziestki szóstki” fantastyczny ośrodek przy ul. Kurantowej. Teraz chcemy dokończyć ten projekt, przenosząc uczniów starszych klas na Krochmalną. Na ul. Bronowickiej, gdzie obecnie mieści się szkoła podstawowa nr 26, chcemy zrobić natomiast jedno duże przedszkole.

– Mamy bardzo duży problem z przedszkolami w tym rejonie. Przedszkole nr 14 przy Bronowickiej funkcjonuje w fatalnym stanie. Przy Drodze Męczenników Majdanka jest w małym mieszkaniu przedszkole nr 64. Chcielibyśmy więc umieścić te placówki w jednym miejscu. Ostatnim elementem całej tej układanki jest przeniesienie Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 na ulice Pogodną, do Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2. Chcemy, żeby w Lublinie była jedna prężna taka instytucja – wyjaśnia Banach.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lublin, 13.02.2020, fot. Iwona Burdzanowska

W obydwu Centrach Kształcenia Ustawicznego jest coraz mniej uczących się, więc – jak mówi wiceprezydent – nie będzie problemu z połączeniem placówek. Sesja nadzwyczajna była potrzebna, gdyż długo trwały konsultacje z gronem pedagogicznym i rodzicami, a do końca lutego trzeba zgłosić zamiar likwidacji szkoły do kuratorium. To musi zgodzić się na likwidację lub przekształcenie placówki.

– Do dzisiaj mam informację o 30 wnioskach z całego województwa o likwidację lub przekształcenie szkoły, które organy prowadzące te placówki wystosowały do Kuratorium Oświaty w Lublinie. Ale porównując statystyki z lat ubiegłych spodziewamy się, że może być ich więcej – informuje Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie.  

– Wiele wniosków dotyczy placówek, które de facto funkcjonują na papierze. Obejmuje to na przykład sytuacje, kiedy samorząd zwlekał z decyzją o likwidacji, licząc na zmianę sytuacji demograficznej na danym terenie. W 2019 roku aż 30 pozytywnych opinii kuratora dotyczyło zamknięcia szkół, w których w ogóle nie było uczniów. Często są to też uchwały porządkujące sieć oświatową. Dotyczy to również placówek ponadpodstawowych, gdzie powiat liczył, że w kolejnym roku nabór do liceum się powiedzie – tłumaczy Jolanta Misiak.

– Przepisy ustawy mówią, że opinia kuratora oświaty jest dla samorządu wiążąca. Czyli jeżeli jest ona negatywna, rada gminie może podjąć uchwały o likwidacji szkoły. Jest jeszcze oczywiście możliwość wniesienia zażalenia do sądu na postanowienie kuratora oświaty – dodaje Misiak.

Jednak, jak informuje Mariusz Banach, Lublin ma wstępną zgodę Kuratorium Oświaty na zmianę w sieci szkół. – Nie wychodzilibyśmy z takimi uchwałami, gdybyśmy nie mieli na to zgody – oczywiście obwarowanej różnymi wymogami – pani kurator – mówi wiceprezydent Lublina.

JZoń / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version