Rozpoczęły się lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się konferencja dotycząca poszukiwań ofiar systemów totalitarnych na terenie Lubelszczyzny i w innych miejscach Polski.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja „Żołnierze Niezłomni – historia i przywracanie pamięci”, Lublin, 28.02.2020, fot. Piotr Michalski
– Naszym głównym przeciwnikiem jest czas – mówi naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie Artur Piekarz. – Ekshumacje nastąpiły zdecydowanie za późno. Odchodzą ostatni świadkowie, który mogliby wskazać nieznane miejsca pochówków ofiar terroru komunistycznego i nazistowskiego. Poza tym mamy ograniczoną bazę źródłową, związaną z tym, ze komuniści starali się kamuflować miejsca ukrycia zwłok ofiar. Większość pochowków nie znajduje odzwierciedlenia w jakiejkolwiek dokumentacji, również tej komunistycznych służb bezpieczeństwa.
CZYTAJ TAKŻE: Marcin Krzysztofik: Żołnierze Wyklęci to zjawisko fenomen
W najbliższych miesiącach Oddziałowe Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie planuje kolejne ekshumacje na cmentarzu przy Unickiej, czyli na tak zwanej lubelskiej łączce.
Planowane są też poszukiwania szczątków żołnierzy AK i 2 Armii Wojska Polskiego, straconych za opór przeciw nowej władzy w Kąkolewnicy koło Radzynia Podlaskiego. Pracownicy Biura chcą też dotrzeć do pojedynczych pochówków partyzantów poległych w obławach na terenie Lubelszczyzny.
MaK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski