02.02.2020 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

magdalena franczak 2

„Stacze” to tytuł publikacji Magdaleny Franczak, która niedawno była prezentowana w „Miejscu”, nowym miejscu na twórczej mapie Lublina. „Kiedy Magda i Ludomir Franczakowie przyjmowali zaproszenie do projektu Meet the Neighbours – czytamy w zaproszeniu – nie wiedzieli jeszcze jak odciśnie się on na ich pracy i życiu. Wstępna idea, zakładała kilkutygodniowy pobyt na osiedlu Słowackiego w Lublinie – próbę spotkania i skonfrontowania się z lokalną społecznością; zebrania inspiracji. Nieoczekiwanie tymczasowe miejsce stało się ich domem. W kwietniu 2019 Franczakowie rozpoczęli działania w lokalu przy Balladyny 16. Nazwa „Miejsce” nawiązuje do teorii Mariusza Tchorka. Stało się ich pracownią, miejscem przyjmowania gości, przestrzenią spotkania z mieszkańcami osiedla. Magda rozpoczęła pracę nad instalacją „Stacze”, która jest jej próbą zmierzenia się z najbardziej charakterystyczną i rozpoznawalną częścią osiedla, jaką jest targ na Wileńskiej. Zafascynowana społecznością targowiska – pracą ludzi, estetyką bazaru, dynamiką publicznej przestrzeni wykreowanej przez Hansenów.” Magdalena Franczak będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej.

Wystawa prac Andrzeja Siemińskiego „Andrzej Siemiński. Duch i miejsce” czynna jest w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu. Prezentowane są prace z całego okresu twórczości artysty. „Malarstwo Andrzeja Siemińskiego jest niezwykle osobiste, a momentami wręcz intymne – pisze kuratorka ekspozycji, Dorota Seweryn Puchalska. – To zapis jego relacji z miejscem i ludźmi, oraz, może przede wszystkim, odbicie jego głębokich duchowych doznań. Przestrzeń, w której rozgrywają się narracje, to Nowy Jork, gdzie mieszkał w latach 1988-1991 i Kazimierz Dolny, gdzie spędził dzieciństwo i gdzie powrócił, i mieszkał do końca swoich dni, do 2015 r. Zaburzenie topografii miasteczka mitologizuje to miejsce. Siemiński wpisuje w tę przestrzeń postaci, które często identyfikujemy, ale pomimo to obrazy stają się uniwersalną opowieścią.Niezwykle ważny jest cykl prac, których tematem jest pojedynczy człowiek z jego różnie pojmowaną samotnością. Kolejna duża seria obrazów powstała pod wpływem duchowych doświadczeń. Przepełnione mistyką przekraczają granice świata rzeczywistego. Wystawa jest opowieścią o artyście, świecie, w którym żył, i który osobiście doznawał, a także o jego lękach i nadziejach.” O Andrzeju Siemińskim i jego obrazach opowiedzą w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”: Marek Andała, Janusz Michalak, Piotr Żółkiewski, Bartłomiej Pniewski i kuratorka ekspozycji Dorota Seweryn-Puchalska.

O podróżach, muzyce, doświadczeniach wynikających ze spotkań i o szacunku, o tym i nie tylko Maria Pomianowska opowiadała kiedyś w Teatrze Starym. Wrócę do tego spotkania. Prof. Maria Pomianowska to multiinstumentalistka, kompozytorka, wokalistka. Jak brzmi zrekonstruowana przez nią staropolska suka biłgorajska, na której zagrała na dworze cesarza Japonii? Co łączy polską muzykę ludową z tą z Pakistanu, Senegalu czy Korei? Do czego potrzebna nam jest muzyka? Skąd się bierze?

W czwartek, 6 lutego przypadają 106 urodziny Danuty Szaflarskiej. Tego dnia w Teatrze Starym w Lublinie rozpocznie się festiwal pod hasłem: Śleboda/Danutka. Podczas festiwalu, który odbywa się już po raz drugi, będzie można zobaczyć i usłyszeć Danutę Szaflarską w jej wybranych rolach filmowych i teatralnych. Nowością w tym roku będą spektakle Teatru Polskiego Radia. Szczegółowy program znajduje się na stronie Teatru Starego https://www.teatrstary.eu/rezerwacja/termin.html?date=2020-02-01. A my w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” wrócimy do rozmowy, jaką z Danut Szaflarską, Dorotą Kędzierzawską i Arturem Reinhartem przeprowadziła Magdalena Sendecka w 2012 roku na przedpremierowym pokazie filmu „Inny świat”, jaki odbył się w Teatrze Starym.

Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu Magdalena Franczak i Grażyna Lutosławska, fot. Grzegorz Martyniuk

Exit mobile version