23.02.2020 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

003 18

Ilana Goor, rzeźbiarka i projektantka, założyła w Tel Awiwie muzeum, w którym można oglądać gromadzoną przez nią przez pół wieku kolekcję. Ilanę Goor odwiedził niedawno Piotr Sendecki, z którym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” porozmawiamy o tej wyprawie. Budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Ilana Goor, został wzniesiony w 1742 r. Początkowo był zajazdem dla żydowskich pielgrzymów podróżujących do Jerozolimy. Ilana Goor założyła tu muzeum w 1995 roku. Muzeum posiada kolekcję ponad pięciuset dzieł sztuki, stworzonych przez Ilanę Goor lub zbieranych przez nią przez pół wieku, zarówno w Izraelu, jak i podczas jej podróży dookoła świata. W skład kolekcji wchodzą obrazy, rzeźby, wideo, sztuka etniczna z Afryki i Ameryki Łacińskiej, antyki. Muzeum ma też prace współczesnych artystów, takich jak Diego Giacometti, Henry Moore, Josef Albers i Olga Wolniak.

Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie Jarosław Cymerman, teatrolog, literaturoznawca, edytor i badacz twórczości Józefa Czechowicza, wykładowca UMCS i wicedyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Wrócimy do wieczoru, podczas którego Jarosław Cymerman poprowadził spotkanie w Muzeum Czechowicza, a jego gościem był Artur Grabowski. Spotkanie autorskie Artura Grabowskiego połączone było z promocją dwóch najnowszych książek: „Am (dziennik z drugiej strony)” oraz „Wersje wierszy z lat 1986-2017 wybrane / zmienione / dodane”. Porozmawiamy też o akcji „Bilet do teatru za grosze” prowadzonej przez Instytut Teatralny od 2015 roku. W jej ramach teatry w całej Polsce oferują bilety na przedstawienia w cenie kilkuset… groszy, czyli – jak łatwo policzyć kilku złotych. Ma ona na celu zachęcenie do odwiedzenia teatru, wskazuje także na konieczność przełamywania wszelkich barier w dostępie do sztuki teatru – nie tylko finansowych, ale także społecznych, kulturowych czy mentalnych. Zaprezentujemy też kolejny rocznik „Teatr w Polsce”, wydany ostatnio przez Dział Dokumentacji IT – na jego podstawie spróbujemy przyjrzeć się kondycji teatru w naszym kraju. Przypomnimy także o 160. rocznicy urodzin Czechowa.

Filip Springer, Cezary Łazarewicz, Ewa Winnicka i Mikołaj Grynberg będą gośćmi cyklu spotkań literackich, jaki odbywa się w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe. Zaprosi na nie Magdalena Wójcikiewicz.

Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu Piotr Sendecki i Grażyna Lutosławska /fot. Monika Pietraszkiewicz/

Exit mobile version