Odpowiedzialne festiwale zadbają o środowisko

festiwalu

Powstał Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu. To inicjatywa podjęta przez organizatorów kilkunastu ogólnopolskich wydarzeń. Chodzi w niej o działania proekologiczne, pozytywne relacje z sąsiadami i nawiązanie współpracy pomiędzy festiwalami.

Wśród twórców kodeksu są także lubelskie inicjatywy, między innymi: Festiwal Digeridoo „Dźwięki z Korzenia” z Wojszyna (powiat puławski), Kazimiernikejszyn z Kazimierza Dolnego oraz Mikołajki Folkowe z Lublina.

CZYTAJ TAKŻE: Planują współdziałać i wspierać się nawzajem. Powstał Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu

Jak mówi Agnieszka Matecka-Skrzypek z ACK „Chatka Żaka”, organizatorka Mikołajek Folkowych – wszystko zaczęło się właśnie na tym festiwalu. – Spotkali się tam organizatorzy różnych wydarzeń. Kiedy dzieliliśmy się trudnościami, kłopotami, problemami w organizacji festiwali, wyszedł pomysł wypracowania takiego kodeksu, który pomógłby i nam, i publiczności, ale też środowisku, w którym te inicjatywy są tworzone – t;umaczy.

Jednym z problemów wielu festiwali muzycznych jest  nadmierny hałas, który przeszkadza okolicznym mieszkańcom. – Można to rozwiązać na przykład wypożyczając od firm słuchawki i rozdając je publiczności. Tego typu koncerty już się odbywają w Polsce – stwierdza Maciej Lubaś, współorganizator Festiwalu Digeridoo „Dźwięki z Korzenia”.

– Mamy świadomość, że organizując tego typu wydarzenia, zaburzamy środowisko naturalne. Przyjeżdża bardzo dużo samochodów. Powstają odpady, jest zwiększony pobór wody i energii. Dlatego na naszym festiwalu nie będzie można kupić jedzenia w plastikowych opakowaniach. Są zamienniki takich pojemników, na przykład wytwarzane z otrębów – wyjaśnia Maciej Lubaś.

Mikołajki Folkowe odbywają się w zamkniętej przestrzeni. Dlatego też ich organizacja jest związane z mniejszą ilością zagrożeń dla środowiska od festiwali otwartych. – Wiele problemów nas omija – przyznaje Agnieszka Matecka-Skrzypek. – Ale też możemy realizować wiele postulatów tego Kodeksu. Dotyczy to choćby segregacji śmieci, rezygnacji z plastiku, edukacji ekologicznej czy odpowiedzialnej reklamy.

– Mam nadzieję, że oznacza to koniec z plastikowymi kubkami i wodą w plastikowych butelkach. Chcielibyśmy ograniczać liczbę druków, poprzez wprowadzenie wspólnej dla festiwali aplikacji z programem, którą będzie można pobierać na telefon. Będziemy też starać się gromadzić wspólny sprzęt, na przykład ładowarki solarne do telefonów dla festiwali letnich, które będą później przekazywane z imprezy na imprezę. Mam nadzieję, że powoli będziemy wprowadzać takie ekologiczne standardy do naszych działań – dodaje Agnieszka Matecka-Skrzypek.  

Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu podpisali przedstawiciele kilkunastu festiwali ze wschodniej i południowej Polski. Jednak – jak infomuje Agnieszka Matecka-Skrzypek – zainteresowanie jest duże i codziennie zgłaszają się kolejni organizatorzy imprez, chcący podpisać dokument.

Pełen tekst Kodeksu Odpowiedzialnego Festiwalu można znaleźć na stronie: odpowiedzialnefestiwale.pl.

JZoń / opr. ToMa

Fot. www.facebook.com/odpowiedzialnefestiwale

Exit mobile version