Odszedł wybitny artysta. Przyjaciele żegnają Romualda Lipkę

lipko 2

Muzycy, artyści, samorządowcy – przyjaciele – żegnają Romualda Lipko. Muzyk, kompozytor i współzałożyciel Budki Suflera zmarł minionej nocy. Repertuar zespołu, tworzony m.in. przez Romualda Lipko, to niezliczone przeboje, między innymi „Cień wielkiej góry”, który zajął trzecie miejsce w plebiscycie na piosenkę 95-lecia Polskiego Radia. 

Uroczystości pogrzebowe Romualda Lipki odbędą się w środę 12 lutego. Rozpoczną się o godzinie 13.00 mszą żałobną w lubelskiej archikatedrze. Po mszy świętej ciało muzyka spocznie w grobie na cmentarzu przy ulicy Lipowej.

CZYTAJ TAKŻE: Znamy datę pogrzebu Romualda Lipki

Na znak żałoby po śmierci Romualda Lipki na lubelskim ratuszu opuszczono flagę miasta do połowy masztu. Podczas uroczystości trębacz zagrał melodię „Cisza”, a potem „Jolka, Jolka pamiętasz”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Opuszczenie flagi przed ratuszem na znak żałoby po śmierci Romualda Lipki, 07.02.2020, fot. Piotr Michalski 

– Odszedł człowiek bardzo oddany Lublinowi – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Odchodzi osoba niezwykle zasłużona dla lubelskiej kultury, dla miasta. Był świetnym ambasadorem Lublina. Odchodzą ci wielcy, którzy stanowią symbol naszego miasta. Chcemy o nich pamiętać i chcemy, żeby muzyka Romka rozbrzmiewała nam przez cały czas.

CZYTAJ TAKŻE: Muzycy żegnają legendę Budki Suflera

– Bardzo będzie mi brakowało Romka – mówi Felicjan Andrzejczak, który był wokalistą Budki Suflera w latach 1982-1983. – Mieliśmy w planach nagrać nową płytę. Mieliśmy już opracowanych dużo piosenek. Już były one aranżowane przez Mietka Jureckiego i Tomasza Zeliszewskiego. Myślę, że zrealizujemy plan, jaki sobie założył Romuald. I to będzie wielki fajny hołd dla niego ze strony mojej i kolegów.  

– Romuald Lipko był dla mnie jak rodzina – tak wspomina zmarłego kolegę Mieczysław Jurecki, gitarzysta, kompozytor i aranżer, członek zespołu Budki Suflera. – To nie jest tak, że on cały czas odcinał kupony. Romuald Lipko był cały czas czynnym kompozytorem i muzykiem. Będzie mi go bardzo brakowało.

– Kiedy dowiedział się, że jest chory, przyszedł do nas i powiedział: „Słuchajcie chłopaki, mam raka. Ale to na razie niczego nie zmienia. Poza tym, jeżeli odejdę, chciałbym, żebyście grali dalej, bo to będzie wszystko, co po mnie pozostanie. Ta muzyka”. Będę chciał zrealizować to, o co nas Romek prosił, bo muzyka to najważniejsza rzecz, która po nim pozostanie – dodaje Jurecki.  

Romuald Lipko współpracował z wieloma polskimi artystami. Jednym z nich był Jan Borysewicz, który przez 5 lat grał w Budce Suflera. – Był to dla mnie początek mojej muzycznej drogi grania w zawodowym zespole. Romek mi w tym bardzo pomagał. Gdyby nie on, nie skomponowałbym swego pierwszego utworu „Nie wierz nigdy kobiecie”.

– Nasza znajomość trwała prawie pół wieku – mówi Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera. – Odszedł przyjaciel i wybitny artysta. Romek jako kompozytor był jedną z największych postaci w polskiej muzyce rozrywkowej. Był człowiekiem potwornie utalentowanym. Miał dobry wpływ na życie innych ludzi.

– Poznałem pana Romualda sporo lat temu. Spotykaliśmy się często na korytarzu Radia Lublin. Widzieliśmy się też często na koncertach. Dzięki niemu nauczyłem się bardzo wiele, bo był dla mnie wielką inspiracją – mówi kompozytor, pianista i dyrygent, Tomasz Momot. 

– Romek to bardzo ważna część historii Polskiego Radia Lublin. Trudno sobie teraz wyobrazić że go nie ma, choć z drugiej strony będzie tu cały czas obecny, bo w siedzibie naszej rozgłośni jest Studio im. Budki Suflera. Będzie z nami, bowiem jego największe, najważniejsze utwory powstawały właśnie w naszym radiu – mówi Mariusz Deckert, prezes Polskiego Radia Lublin.

Romuald Lipko od wielu lat wspierał także radiową akcję charytatywną Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Był autorem tekstu i kompozytorem piosenki dedykowanej akcji „La la la dzieci skarbem są”.

– Ten utwór stworzył specjalnie dla nas – mówi pomysłodawczyni akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, Ewa Dados.

CZYTAJ TAKŻE: Pamięci Romualda Lipki. Wpisz się do księgi kondolencyjnej

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci zmarłego kompozytora Romualda Lipki została wystawiona przed Studiem Muzycznym im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2). Do księgi kondolencyjnej może wpisać się każdy. Będzie ona wystawiona przez kilka najbliższych dni w godzinach od 8.00 do 22.00.

CZYTAJ TAKŻE: Odszedł Romuald Lipko. Lublinianie wspominają muzyka

MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version