„Owocowy Szlak” z finansowym wsparciem. Ważne projekty doczekają się realizacji

100

Kilka ważnych i ponadlokalnych projektów zrealizuje w najbliższych miesiącach Lokalna Grupa Działania „Owocowy Szlak” z Opola Lubelskiego. Dziś organizacja otrzymała m.in. prawie 280 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na wsparcie lokalnych stowarzyszeń.

– To ogromnie ważne wsparcie w kontekście zrównoważonego rozwoju naszego regionu – podkreśla Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego: – Małe środki finansowe bardzo często pomagają rozwijać się lokalnym społecznościom. Środki na świetlice Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń w małych miejscowościach bardzo często są wielkimi wydarzeniami w życiu tych małych społeczności. Chcielibyśmy, aby one się rozwijały, aby tam kwitło życie.

– W projekcie chodzi o to, że organizacje zakupią sobie namioty wystawiennicze i wyposażenie po to, żeby lepiej promować swoją kuchnię, swoje zasoby, produkty lokalne – mówi Agata Domżał, kierownik biura Lokalnej Grupy Działania „Owocowy Szlak”: – Wszystkim wiadomo, że jest dużo festynów, imprez plenerowych i wielką bolączką naszej organizacji było to, że nie mamy żadnych namiotów i wyposażenia, żeby ładnie promować nasz region.

– Czekałyśmy dość długo na tę umowę i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwe – mówi Anna Drąg, przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet „Łaziszczanki”: – Potrzebne są komplety talerzy, sztućców, garnki, lodówka turystyczna, kuchenka gazowa.

– Lokalna Grupa Działania realizuje również wiele innych projektów – mówi Agata Domżał: – Współpracujemy z przedsiębiorcami, gospodarstwami agroturystycznymi. Kilkanaście miesięcy temu zrodził się pomysł, żeby połączyć siły i zrobić pakiet turystyczny skierowany do środka, do mieszkańców. Pomysł powstał stąd, że mieszkańcy tak naprawdę mają nikłą wiedzę o swoim regionie i o tym, że nie trzeba wcale daleko jechać, żeby fajnie wypocząć i skorzystać z dobrej kuchni, dobrego otoczenia, więc zrobiliśmy pakiet „Wypoczywaj lokalnie”.

– Szukałam środków na dofinansowanie i tak trafiłam do Lokalnej Grupy Działania – mówi Grażyna Sędzikowska: – Od tamtej pory, czyli od jakichś sześciu lat, współpracujemy. Program „Wypoczywaj lokalnie” przeznaczony jest przede wszystkim dla mieszkańców w promieniu 50 km. Myślę, że turystów przyciągnęło tu przede wszystkim świeże powietrze, bo jest to gospodarstwo pod lasem, gdzie super się oddycha.

Dzisiaj Lokalna Grupa Działania otrzymała także inne pieniądze: – W ramach funduszu rybackiego otrzymaliśmy niecały milion złotych – mówi Agata Domżał: – Z jednej strony będzie to projekt współpracy z Lokalną Grupą Rybacką „Opolszczyzna” z województwa śląskiego. Razem będziemy promowali zasoby rybactwa. Zależy nam na tym, żeby wzrosło spożycie ryb słodkowodnych. Dużą rolę będzie w tym odgrywał niedawno utworzony Szlak Karpia. Projekt, który też teraz mam na biurku, to projekt, który będzie promował turystykę rowerową. Pięć Lokalnych Grup Działania połączy swoje siły, wyznaczymy pętle rowerowe, które będą przebiegały przez istniejące szlaki rowerowe i na przykład po naszym obszarze będzie biegła pętla, która się rozpoczyna w Kazimierzu Dolnym, a zakończy się w Nałęczowie, ale będzie dalej biegła od Dęblina. Ktoś przyjeżdża pociągiem z rowerami, dostaje przewodnik polsko-angielski, przemierza nasz teren w ciągu kilkudniowych wypraw i kończy swoją podróż na następnej stacji PKP.

W ramach tego projektu Lokalna Grupa Działania ma wybudować wiaty turystyczne oraz opracować foldery dotyczące tych tras.

ŁuG (opr. DySzcz)

Fot.

Exit mobile version