Wcześnie wykryta choroba daje niemal 100% szans na wyleczenie. Badania profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych zorganizowało dziś (05.02) Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli i Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.
Zainteresowanie pacjentów było bardzo duże. Wiele osób przyszło, by wykluczyć u siebie chorobę nowotworową i wziąć udział w prostych badaniach. – Dzisiejsza akcja ma tak naprawdę zachęcić pacjentów do tego, żeby podjęli trud zbadania się – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Agnieszka Chmielewska z COZL. – Wszystko po to, żeby uświadomić możliwość i konieczność wykonywania badań profilaktycznych, które są w stanie wcześnie wykryć ewentualną chorobę nowotworową. Również ma za zadanie przypomnieć o tych czynnikach, które mają znaczenie w profilaktyce pierwotnej. Przypomnieć o konieczności zmiany diety, prowadzenia zdrowego trybu życia, pozbycia się nałogów – dodaje.
– Przygotowaliśmy między innymi fantomy do nauki samobadania piersi – opowiada Agnieszka Chmielewska. – To jest bardzo istotny element profilaktyki, ponieważ większość nowotworów piersi pacjentki wykrywają sobie same w trakcie właśnie takiego badania – dodaje.
– Niestety ciągle jest bardzo wiele do zrobienia. Zgłaszalność jest niezadowalająca – zaznacza Magda Musiatowicz z biura prasowego lubelskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Nie korzystamy z możliwości, które daje nam współczesna medycyna. Zachęcamy, przypominamy – dodaje.
Informacje o bezpłatnych badaniach i akcjach profilaktycznych są między innymi na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, a także u lekarzy pierwszego kontaktu.
RMaj / opr. PaW
Fot. archiwum