Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

konfa

W piątek (28.02) w województwie lubelskim rozpoczynają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Składanie wieńców i modlitwa, konferencje historyczne, koncerty czy biegi pamięci – w programie obchodów jest sporo wydarzeń.

ZOBACZ: Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

– Warto wziąć w nich udział – zachęcał dziś wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Te obchody są szczególnie ważne, dlatego że są to osoby, które poświęciły swoje życie, najcenniejszy dar, w imię odzyskania – jeśli nie w tamtym momencie, to w przyszłości – niepodległości. Ich cienie, ich dusze, musiały czekać na ten moment do 1989 roku. Długo to trwało, ale możemy wreszcie w sposób godny uczcić ich pamięć, aczkolwiek nie wszystkich, bo jeszcze nie wszystkie szczątki zostały odnalezione.

Lubelski IPN przygotował specjalne podsumowanie prowadzonych prac identyfikacji ofiar komunistycznych zbrodni.

– Z cmentarza przy ul. Unickiej, najpierw w czerwcu, a potem pod koniec listopada, ekshumowaliśmy szczątki sześciu osób – mówi dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik: – W tym momencie co do nich mamy zakończone prace związane z przygotowaniem dokumentacji sądowo-lekarskiej po oględzinach przez biegłych sądowych. W tym momencie prowadzimy prace identyfikacyjne. Zakładam, że w tym roku powinniśmy mieć potwierdzone identyfikacje przynajmniej sporej części tych osób. Prowadziliśmy też po raz pierwszy prace na terenie cmentarza w Tomaszowie Lubelskim. Jeżeli chodzi o samą Lubelszczyznę, to w tym momencie mamy potwierdzoną identyfikację 14 osób. Będziemy się starali co roku, jeżeli chodzi o samą Unicką, wchodzić co najmniej dwukrotnie.

– Główne uroczystości odbędą się 1 marca, w niedzielę – mówi Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów: – Będzie cały ceremoniał wojskowy, ze złożeniem kwiatów w bramie zamkowej i przy pomniku Zaporczyków. Następnym ważnym elementem będzie złożenie kwiatów przed pomnikami WiN i NSZ, a więc żołnierzy, którzy utożsamiali się z podziemiem niepodległościowym, którzy ruszyli do walki o demokratyczną Polskę i walki ze zniewoleniem komunistycznym. 1 marca nie kończy wydarzeń. Także w piątek (06.03) będziemy obchodzić rocznicę zamordowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego podkomendnych. Są różne wydarzenia na terenie województwa lubelskiego: odbywają się turnieje piłki nożnej, biegi Tropem Wilczym.

Obchody w najbliższy piątek (28.02) rozpocznie konferencja popularno-naukowa „Żołnierze Niezłomni – historia i przywracanie pamięci”.

– Ta konferencja zawsze cieszy się ogromną popularnością – mówi Marcin Krzysztofik: – Nasza sala konferencyjna pęka w szwach. Będziecie państwo mogli dowiedzieć się o okolicznościach śmierci Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. Pan doktor Krzysztof Busse z naszej delegatury w Radomiu przedstawi sprawę Radecznicy pod kątem rozprawy władz komunistycznych z Kościołem katolickim. Bernardyni w związku z tym ponieśli ogromne konsekwencje przy likwidacji II Inspektoratu. Przypomnę, że w czerwcu 1950 roku klasztor został zamknięty, a wszyscy bernardyni, którzy przebywali na terenie Radecznicy pomiędzy 1944 a 1950 rokiem trafili do więzienia. Będziemy chcieli również przedstawić lubelskie katownie z okresu 1944-54.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym obchodzonym od 2011 roku.

Szczegółowy program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych można znaleźć na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego w Lublinie.

TSpi (opr. DySzcz)

Fot. www.lublin.uw.gov.pl

Exit mobile version