Rak płuc niezwykle groźny

doctor 1228627 1920

Co roku ponad 20 tysięcy osób dowiaduje się, że ma raka płuca. Ponad 80 procent pacjentów diagnozowanych jest w zaawansowanym stadium choroby. Rak płuca w województwie lubelskim to drugi najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn i czwarty wśród kobiet.

O nowoczesnych metodach leczenia raka puc rozmawiają w Lublinie eksperci – onkolodzy i pulmonolodzy.

Czas przeżycia pacjenta z rakiem płuc po chemioterapii i radioterapii wynosi kilka miesięcy. Przy zastosowaniu najnowszych metod, opartych na immunoterapii i kierunkowanej terapii molekularnej, nawet kilka lat. – Sytuacja epidemiologiczna dotyczą raka płuca jest niepokojąca, bo utrzymuje się wysoka tendencja do zgonów z powodu tej choroby – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, profesor Paweł Śliwiński. – W Polsce stwierdzamy 23-24 tysiące nowych zachorowań rocznie i niestety mniej więcej tyle samo zgonów. Rak płuca jest główną przyczyną śmierci spośród wszystkich chorób onkologicznych w Polsce, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Największym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, a kolejnym zanieczyszczenie powietrza.

– Podstawową profilaktyką jest przede wszystkim niepalenie papierosów. Trzeba też zwracać uwagi na objawy choroby, które niestety nie są specyficzne i pojawiają się późno, czyli w postaciach zaawansowanych choroby. Tymi obawami są: kaszel, bóle w okolicy klatki piersiowej i plucie krwią – dodaje profesor Paweł Śliwiński.

Lubelska konferencja jest jedną z cyklu organizowanych w 12 miastach Polski.

PaSe / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version