„Roztocze” ma już 40 lat

002 54

40-lecie istnienia obchodzi w tym roku Zespół Folklorystyczny „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego. Grupa działa przy Tomaszowskim Domu Kultury i wychowuje kolejne pokolenia artystów, którzy dają koncerty na całym świecie, ale nie zapominają o korzeniach. Doskonale znają ich także mieszkańcy wsi na terenie powiatu tomaszowskiego. Jak podkreślają członkowie formacji – „Roztocze” koncentruje się na autentycznej, nie zaś na estradowej stronie folkloru.

Tomaszów Lubelski: 40-lecie zespołu Roztocze

– Na początku istnienia zespołu postanowiłam, że będzie opierał się na bazie zwyczajów i obrzędów – mówi Stanisława Kowalska, kierownik Zespołu Folklorystycznego „Roztocze”. – Moja nauczycielka i znakomita choreografka, twórczyni zespołu „Powiśle” zawsze mówiła: chłop z babą nie wychodził przed chałupę i nie tańczył, nie śpiewał. Musiał być obrzęd, zwyczaj, obyczaj. Kiedyś śpiewano w polu, przy okazji chrzcin, wesel i pogrzebów.

– Zespół gra i śpiewa znakomicie, ma piękne stroje – chwali jedna z mieszkanek Kociuby koło Pawłówki. – Tego trzeba posłuchać i zobaczyć. – Mój wnuk tańczy w „Roztoczu”. Ostatnio z zespołem jeździli aż do Kijowa – dodaje dumna mieszkanka Pawłówki. – Ich repertuar przypomina dawne czasy. Kiedyś ludzie spotykali się, by wspólnie grać i śpiewać. Nie brakowało też wiejskich zabaw. Było biednie, ale wesoło.

– Zależy nam na tym, by repertuar był jak najbliższy naszym korzeniom – podkreśla Stanisława Kowalska. – To samo dotyczy tańców, zwłaszcza tych z regionów południowo-wschodnich. Członkowie naszego zespołu wiedzą, że staramy się zachowywać to, co kiedyś prezentowali ich dziadkowie oraz sposoby dawnego życia. To duma, że można te wartości przekazywać następnym pokoleniom.

– Uczymy się charakteru każdego tańca. Regiony mają swoje specyficzne style. Mamy też kilka układów stylizowanych na pewne wydarzenie. To np. tańce tomaszowskie. Dzięki temu poznajemy kulturę i rzeczywiście ją czujemy – podsumowuje Gabriel Birunt.

W ciągu 40 lat przez formację przewinęło się około 1500 tancerzy. Centralnym punktem obchodów będą koncerty na początku lipca podczas Festiwalu Folkloru w Tomaszowie Lubelskim.

AlF / opr. MatA

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version