Samotność – choroba XXI wieku

001 60

Samotność to jeden z najważniejszych problemów społecznych. Wynika ona z różnych aspektów życia codziennego, jednakże możemy jej zaradzić.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w Lublinie apeluje, żeby rozejrzeć się wokół siebie i zobaczyć, czy nie ma obok nas osoby, która potrzebuje wsparcia. 

– W Lublinie zwiększa się liczba seniorów, a zarazem osób osamotnionych – mówi Wioleta Skwira, koordynatorka wolontariatu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. – Społeczeństwo się starzeje. Przybywa osób starszych, którym brakuje kontaktu z drugim człowiekiem. Dzieci seniorów wyjeżdżają za granicę, zajmują się pracą i własnymi obowiązkami. Osoby starsze często także nie mają nikogo bliskiego.

– Samotność jest jednym z największych problemów społecznych. Z nią nierzadko wiąże się bieda, a także choroby. Często nominalnie osoby mają rodziny i nie są fizycznie samotne, ale jak wynika z badań socjologii jakościowej – w rzeczywistości są same. Brakuje kontaktów z najbliższymi, są one incydentalne lub płytkie – wyjaśnia prof. Włodzimierz Piątkowski, kierownik Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Kluczowe znaczenie mają przemiany demograficzne. Żyjemy dłużej. Młode osoby są w pogoni za pieniądzem, pracą i sukcesem. Trudno im jest być cały czas ze starszym rodzicem i opiekować się nim – dodaje Marlena Stradomska z UMCS-u.

– Ludzie młodzi i aktywni często nie doceniają znaczenia zwykłej rozmowy czy odwiedzin. Osoby starsze potrzebują właśnie takiego wsparcia. Radio czy telewizor nie zastąpią człowieka, który wysłucha – podkreśla. – Seniorzy potrzebują pomocy, by wyjść z domu. Szukają także grup wsparcia.

– Człowiek jest istotą społeczną. Genetycznie jest zaprogramowany na bycie z innymi ludźmi. Samotność jest dla nas czynnikiem nienormalnym – tłumaczy prof. Włodzimierz Piątkowski.

– Pierwszy kontakt z wolontariuszem może wywoływać lęk. Każde kolejne spotkanie buduje relacje. Na twarzach seniorów pojawia się uśmiech. Czekają oni na następne odwiedziny, otwierają się, opowiadają swoje historie, wspominają młodość, zwierzają się – wymienia Wioleta Skwira. – W ten sposób powstają silne więzi, które są tak potrzebne osobom starszym.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w Lublinie zachęca, żeby zgłaszać się do organizacji, jeśli zauważymy, że w naszym otoczeniu są osoby samotne. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej www.malibracia.org.pl (fot.).

InnY / opr. MatA

Exit mobile version