„Szlakiem Grunwaldzkim” po Lublinie

pm przewodnicy 220220 006

2020-02-22T12:04:50:14 , Fot. Piotr Michalski 2020.02.22. LUBLIN . DZIEN PRZEWODNIKA . WYCIECZKA SZLAKIEM BITWY POD GRUNWALDEM .

Kościół pobrygidkowski, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i lubelski ratusz – to miejsca, które odwiedzili uczestnicy spaceru „Szlakiem Grunwaldzkim” po Lublinie. Wycieczkę zorganizowało Koło Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Spacer „Grunwaldzkim Szlakiem po Lublinie”, Lublin, 22.02.2020, fot. Piotr Michalski

– Te „świąteczne” spacery mają też pokazać warsztat pracy przewodnika. W ten sposób możemy pozyskać nowych adeptów sztuki przewodnickiej – mówi prezes Koła Przewodników PTTK w Lublinie, Maria Wiśnioch-Filo: – Cieszymy się, kiedy potrafimy zarazić naszą pasją turystów. Jeżeli turyści przyjeżdżają do Lublina i dzięki naszym opowieściom są miastem zachwyceni, to uważamy to za duży sukces. Bo żeby być przewodnikiem, trzeba kochać to miasto i kreować jego wizerunek. Jeżeli kochamy Lublin, to na pewno będziemy ambasadorami tego miasta. Rokrocznie w naszych spacerach uczestniczy ponad 100 osób. To zależy od pogody. Bywało, że w spacerze brało udział nawet 400 osób.

Wycieczka rozpoczęła się przy kościele pobrygidkowskim, który został ufundowany przez Władysława Jagiełłę jako wotum po zwycięstwie pod Grunwaldem.

– Szlak grunwaldzki jest po części szlakiem jagiellońskim – mówi przewodniczka PTTK w Lublinie, Beata Petkiewicz: – Związany jest z fundatorem tego kościoła, Władysławem Jagiełło. Ta fundacja jest bezpośrednim następstwem zwycięstwa pod Grunwaldem.

– Kolejna część grunwaldzkiej historii w Lublinie to losy obrazu Jana Matejki – dodaje Beata Petkiewicz: – Te wydarzenia przypominają historię kryminalną. Były też dramatyczne, ponieważ kosztowały życie co najmniej dwóch osób, które eskortowały obrazy do Lublina z Warszawy we wrześniu 1939 roku.

Obraz Jana Matejki był przechowywany w Muzeum Lubelskim, które mieściło się wówczas przy ulicy Narutowicza – tam, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Za wskazanie miejsca ukrycia płótna Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” Niemcy wyznaczyli nagrodę w kwocie 2 milionów marek.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego obchodzony jest 21 lutego. Lubelskie koło PTTK co rok z tej okazji organizuje bezpłatne spacery tematyczne.

MaK (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version