To, co jest w naturze, przy bagnach dobrze się ma

57726510 2136809779689019 7335419531541610496 o

Mokradła zyskują na znaczeniu, przekonują naukowcy. Na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbyły się obchody Światowego Dnia Mokradeł.

W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy okresy suszy. Tymczasem bagna i mokradła pełnią znaczącą rolę w bilansie wodnym, przypominają naukowcy.

Podczas dzisiejszych wykładów i warsztatów, poprowadzonych między innymi przez edukatorów z Biebrzańskiego Parku Narodowego, licealiści poznawali bogactwo i znaczenie tych terenów.

– Obszary wodno-błotne, mokradła to są bardzo cenne ekosystemy, które w skali świata niestety są bardzo mocno zagrożone. Tego typu obszary zmniejszają swoją powierzchnię w największej intensywności. A są ważne z kilku powodów. Po pierwsze – odgrywają ważną rolę w bilansie wodnym, zatrzymują wodę, która potem, w czasie suszy, może być uwalniania. Takie zatrzymanie wody zapobiega też powodziom. Po drugie – magazynują dwutlenek węgla z atmosfery, czyli zmniejszają efekt cieplarniany. Po trzecie – bagna i torfowiska oczyszczają wodę – mówi dr hab. Wojciech Zgłobicki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

– Są cenne, bo to jest miejsce, gdzie kipi życie. Woda gwarantuje trwanie i form zwierzęcych, i form roślinnych, a zatem to, co jest w naturze, przy bagnach dobrze się ma – dodaje Marek Turczyński, były pracownik Zakładu Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Mokradła w Polsce zajmują obszar ponad 40 tys. km kwadratowych. W wyniku działalności człowieka w ostatnich stuleciach uległy osuszeniu i odwodnieniu. Hydrolodzy apelują o ich ochronę.

W dzisiejszych (07.02) obchodach Światowego Dnia Mokradeł na UMCS-ie wzięło udział około 200 młodych ludzi z Lublina z regionu.

Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest od 1997 roku. Na UMCS-ie była to trzecia edycja tego wydarzenia.

SzyK / SzyMon

Fot. główne: SzyMon

Fot. poniżej: Hanna Bytniewska (WNoZiGP UMCS w Lublinie)

Exit mobile version