Z drutu, taśm filmowych i części głośników powstawały dziś (27.02) suknie na profesjonalny pokaz mody. Nietypowe warsztaty przygotowano w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym. Jest to ogólnopolski projekt „Moda na recykling” organizowany przez Europejską Platformę Recyklingu.
Kreacje przygotowywała kazimierska młodzież pod okiem projektantki mody Anny Kubisz. – Najpierw odwiedzam zakłady, które przetwarzają zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a potem na warsztatach wykonujemy z nich stylizacje – mówi w rozmowie z Radiem Lublin. – Wiadomo, że jest to tylko pretekst do tego, żeby zwrócić uwagę na to, że elektroodpady muszą trafić do specjalnych pojemników. Nie można ich wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci. Edukujemy poprzez zabawę, ale też pokazujemy, że kreatywność jest bardzo istotna i, że fajnie jest zrobić coś z niczego – dodaje.
– Dzieciaki zazwyczaj zbierają różne surowce wtórne takie, jak nakrętki, elektrośmieci czy makulatura. Zastanawiają się jednak co dalej się z tymi śmieciami robi – zaznacza dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, Janusz Raczkiewicz. – Dzisiaj mamy akurat taką możliwość, żeby uczniowie poznali wiedzę na temat tego, jak można wykorzystać surowce wtórne – dodaje.
– To bardzo ważna rzecz odnosząca się do szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, nie tylko dla młodych – podkreśla Dariusz Wróbel, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego. – Wiemy, że młodzi mieszkańcy naszego miasteczka, naszej gminy są bardzo dobrym przekaźnikiem i źródłem wszelkiej informacji dotyczącej ekologii – dodaje.
– 98% surowców, które są zawarte, wykorzystane do produkcji urządzeń można zawrócić do obiegu. Przede wszystkim nie trafią one na składowisko – twierdzi Paweł Palus z Europejskiej Platformy Recyklingu. – Wykorzystywane są metale między innymi stal. Głównym pierwiastkiem do produkcji nowych urządzeń jest aluminium i miedź. Wszystkie kable zasilające urządzenia to nic innego, jak właśnie miedź i otulina z tworzywa sztucznego – dodaje.
– Fajnie byłoby, jakby rzeczywiście to były działania nie tylko marketingowe, promocyjne – opowiada fotograf Maks Skrzeczkowski. – Tylko rzeczywiście, żeby taki standard wprowadzać. Jeżeli da się zrobić coś fajnego, mądrego, kreatywnego ze śmieci, to to róbmy – dodaje.
– Właśnie dlatego uderzamy do najmłodszego pokolenia – zaznacza Kubisz. – W ich rękach jest los naszej planety – dodaje.
Recyklingowe stylizacje zostaną zaprezentowane we wrześniu przez znanych aktorów podczas pokazu mody w Warszawie.
ŁuG / opr. PaW
Fot. Łukasz Grabczak