Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego świętuje społeczność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To okazja, aby wskazać na potrzebę dbałości o nasze wspólne dobro jakim jest język narodowy, który jednocześnie ulega ciągłym zmianom.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, UMCS, 28.02.2020. fot. Iwona Burdzanowska
– Obecnie największym zagrożeniem dla języka jest jego wulgaryzacja – mówi prof. Małgorzata Karwatowska, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UMCS: – Musimy zadbać o to, żeby jak najmniej makaronizmów pojawiło się w tym języku. Ale nie one są najgorsze. Najgorsza jest wulgaryzacja i brutalizacja języka. Wypowiedzi przekładają się później na nasze zachowania albo odwrotnie.
W ramach wydarzenia fragmenty prozy noblistki Olgi Tokarczuk czytają przedstawiciele władz Lublina, województwa, a także studenci uniwersytetu; wśród nich Noluazi z Zimbabwe i Mikołaj z Białorusi:
Podczas wydarzenia uhonorowano także osoby szczególnie zasłużone dla Lublina. Medale Unii Lubelskiej otrzymali językoznawcy z UMCS-u, także prof. Artur Rejter z Uniwersytetu Śląskiego. Specjalnym medalem wyróżniono Wydział Humanistyczny UMCS.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO obchodzone 21 lutego. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu, gdzie podczas pokojowej demonstracji zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
SzyK (opr. DySzcz)
Fot. Iwona Burdzanowska