Pomagają chorym, ubogim, dzieciom i niepełnosprawnym, bo swoje życie zdecydowali się poświęcić Bogu. 2 lutego obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Dzień Życia Konsekrowanego – msza w lubelskiej archikatedrze, Lublin, 02.02.2020, fot. Piotr Michalski
– Życie konsekrowane to… po prostu życie – mówi siostra Maria Dolores Nowak ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. – O życiu konsekrowanym często mówi się, że jest ono porzuceniem życia, izolacją od życia. Jednak z doświadczenia mojego i innych sióstr wiem, że jesteśmy bardzo zanurzone w problemy ludzkie, w wychodzenie im naprzeciw i służbę ludziom. Nasze zgromadzenie jest trochę szczególne, bo nie mamy dużych dzieł charytatywnych. Poświęcamy się służbie liturgii na różnych polach: muzycznym, artystycznym, architektonicznym. Mamy siostry: architektki, piszące ikony, śpiewające.
W lubelskiej archikatedrze odprawiono specjalną mszę w intencji osób konsekrowanych.
Osoby konsekrowane to ludzie, którzy w sposób szczególny poświęcili życie Bogu. Łączy je konsekracja, która wiąże się ze złożeniem ślubów czystości oraz często także ubóstwa i posłuszeństwa, choć zależy to od formy życia konsekrowanego. Osoby konsekrowane to głównie zakonnice i zakonnicy, ale także członkowie instytutów świeckich.
W Polsce działa blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych. W archidiecezji lubelskiej pracuje ponad 500 sióstr oraz ponad 200 księży zakonników.
Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r.
TSpi / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski