Spory problem mają mieszkańcy gminy Białopole. Wszyscy pracownicy urzędu gminy są do 3 kwietnia na kwarantannie po tym, jak okazało się, że jeden z nich ma koronawirusa.
CZYTAJ: Urząd Gminy Białopole na kwarantannie
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu tomaszowskiego szyją maseczki dla szpitala w Tomaszowie Lubelskim i dla wszystkich potrzebujących. W akcji uczestniczą także pracownicy ośrodków kultury i Starostwa Powiatowego, którzy zajmują się między innymi organizowaniem i przekazywaniem poszczególnych elementów do szycia. Praca wre, jednak potrzeby stale rosną, więc uczestnicy akcji apelują o pomoc.
CZYTAJ: Szyją maseczki, by walczyć z koronawirusem i… strachem. Wyjątkowa akcja pań z Kół Gospodyń Wiejskich
Pomimo stanu epidemii, co jakiś czas trzeba jednak wyjść na zakupy. A kiedy wejdziemy ze sprawunkami do domu – co dalej, jak postępować jeśli chodzi o profilaktykę?
CZYTAJ: Zakupy w czasie epidemii koronawirusa. Jak zachować bezpieczeństwo?
Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął Lubelski Pakiet Antykryzysowy. Składa się on z czterech filarów. Pierwszy to zdrowie i bezpieczeństwo, drugi dotyczy pakietu pomocowego dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii, trzeci wdrożenia rekomendacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a czwarty pakietu osłonowego.
CZYTAJ: Lubelski Pakiet Antykryzysowy przyjęty. Miliony dla szpitali w regionie
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.
CZYTAJ: Kto ratuje jedno życie… Wspomnienie o rodzinie Marciniaków
Kiedyś walczył o niepodległość ojczyzny. W obecnych czasach chciał, by pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała. Pogrzeb kapitana Waldemara Żerka odbył się dziś (24.03) w Puławach. Był on honorowym obywatelem tego miasta i prezesem miejscowego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zmarł w sobotę (21.03) w wieku 92 lat.
CZYTAJ: „Odbieram go jako człowieka prawego, uczciwego, nieprzeciętnego”. Wspomnienie kpt. Waldemara Żerka
Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie prosi o pomoc w identyfikacji odkrytych niedawno ludzkich szczątków. Odnaleziono je w Pułankowicach niedaleko Kraśnika, podczas budowy drogi S19.
CZYTAJ: Tajemnicze mogiły w rejonie Kraśnika. IPN apeluje o pomoc w identyfikacji szczątków
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. archiwum