Anna Goldfeder, jedną z pionierek w dziedzinie radiologii i leczenia raka, urodziła się 1 kwietnia 1898 roku w Lublinie. W przeddzień rocznicy opowie o niej Piotr Nazaruk, który wydał niedawno zbiór esejów zatytułowany „Kokebebe”. Pisał je przez ostatnie lata z myślą o blogu Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Wszystkie dotyczą międzywojennego Lublina. Artykuł o Annie Goldfeder zaczyna się tak: „Zanim nie przeczytałem o tym w jidyszowej prasie – wyznał pod koniec 1948 roku dziennikarz amerykańskiej gazety »Jewish Post« – nie miałem pojęcia, że nowojorską madame Curie jest pochodząca z Polski dr Anna Goldfeder, dyrektorka badań nad nowotworami w Wydziale Szpitali Nowego Jorku i pracownica naukowa Uniwersytetu Nowojorskiego. Drobna dr Goldfeder – dodał – znajoma prawdziwej madame Curie, zaślubiona jest wyłącznie z pracą, a pracuje po dwanaście godzin na dobę”. Rzeczywiście, z gazet w jidysz można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Na przykład, że w długą podróż do Ameryki dr Anna Goldfeder wyruszyła z Lublina.
Magdalena Grzebałkowska napisała kilka lat temu fascynującą biografię podwójną pt. „Beksińscy”,. Opisała w niej losy malarza Zdzisława Beksińskiego oraz jego syna, dziennikarza muzycznego i tłumacza, m.in. kultowych skeczy Monty Pythona – Tomasza Beksińskiego. Obaj zakończyli życie tragicznie. Jak pisze się takie książki? Jak dociera się do materiałów? Jak reporter jest w stanie unieść cudzy los i cudze tragedie? Wrócę do spotkania w Teatrze Starym, podczas którego mi o tym opowiadała.
Będę też namawiać do powrotu do baśni Andersena (2 kwietnia przypada rocznica jego urodzin i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci). Bogusława Sochańska jest pierwszą polską tłumaczką, która przełożyła jego Baśnie i opowieści wprost z języka duńskiego. Czy na pewno, wychowując się na dawnych przekładach, dobrze znamy baśnie Andersena? Przywołam fragment wieczoru w Teatrze Starym, którego była gościem.
Bartłomiej Pniewski, właściciel Galerii Klimaty w Mięćmierzu i prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierz opowie o archiwum Brulionu Kazimierskiego, od kilku dni obecnego w sieci.
Przywołam też fragment rozmowy z Tadeuszem Michalakiem, pierwszym redaktorem naczelnym Brulionu Kazimierskiego.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. Grażyna Lutosławska