W Chełmie rusza pomoc dla osób starszych i samotnych. Miasto uruchomiło specjalny numer telefonu 82 564 31 92, na który mogą dzwonić osoby potrzebujące wsparcia. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców Chełma, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny lub boją się wychodzić z domu.
CZYTAJ: Wsparcie w czasie koronawirusa. Lista instytucji pomagających nie tylko seniorom
W Chełmie liczącym nieco ponad 60 tysięcy mieszkańców jest ponad 17,5 tysiąca zameldowanych osób po 60. roku życia. To prawie jedna trzecia mieszkańców i grupa najbardziej narażona w starciu z koronawirusem. Właśnie dla tych osób przygotowano pomoc. – Ze strony straży miejskiej, jak i Miejskiego Ośrodka Pomocy, organizujemy możliwość wykonania i dowożenia zakupów z niezbędnymi środkami żywnościowymi – mówi w rozmowie z Radiem Lublin wiceprezydent miasta Dorota Cieślik.
– Do Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chełm zgłosiło się dotychczas 9 wolontariuszy – zaznacza Dominik Gil. – Czekają, bo nie otrzymaliśmy zgłoszeń od seniorów, którzy potrzebowaliby wsparcia między innymi w zrobieniu zakupów spożywczych czy wykupieniu leków. W tej sytuacji, w pierwszej kolejności pomoc osobom starszym i schorowanym nieść będą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie. Wraz z ewentualnym wzrostem zainteresowania wsparciem uruchamiani będą wolontariusze, którzy wciąż się do nas zgłaszają. To bardzo budująca postawa naszych mieszkańców – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Puste ulice w Chełmie
W akcję pomocy osobom starszym włączyli się również harcerze. – Wsparcia udzielają osoby pełnoletnie – podkreśla komendant Chorągwi Lubelskiej Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrz Tomasz Sych. – Każdy, to chciałby skorzystać z naszej pomocy, może się do nas zgłosić. Wystarczy zadzwonić: 519 376 551 – dodaje.
Grupa, która najłagodniej przechodzi koronawirusa, a zarazem może w szybki sposób przenosić chorobę to dzieci i młodzież. Obecnie wszyscy uczniowie powinni pozostać w domach, gdyż przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe zostały zamknięte. Nad tym, by nastolatkowie nie gromadzili się, czuwa staż miejska. – Sprawdzamy czy młodzież, która jest zwolniona w tym czasie z obowiązku szkolnego, nie traktuje tego okresu jako wakacji, organizując sobie różnego rodzaju spotkania, zabawy – informuje komendant Straży Miejskiej w Chełmie, Zbigniew Grochmal. – Staramy się w takich sytuacjach reagować, informować. Wszystko po to, by ten czas spędzany był w miejscu zamieszkania – dodaje.
Straż Miejska w Chełmie skontrolowała również restauratorów. Funkcjonariusze sprawdzali, czy stosują się oni do obowiązującego zakazu i nie otwierają swoich lokali. Tak samo sprawdzano powierzchnie handlowe.
Każdy, kto czuje się na siłach, by pomóc starszym może zgłosić się, jako wolontariusz dzwoniąc: 82 564 31 92.
RyK / opr. PaW
Fot. Małgorzata Łobejko
CZYTAJ: Prezydent Chełma wrócił z Norwegii. Poddał się domowej kwarantannie
CZYTAJ: Chełmskie Linie Autobusowe wprowadzają specjalny rozkład jazdy