Rekordowe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rewitalizację chełmskiej bazyliki pozwoli nie tylko na całkowite zakończenie modernizacji elewacji, ale także na dalsze badania archeologiczne w tym miejscu.
Za pół miliona złotych zostanie dokończona m.in. północna część ściany zewnętrznej świątyni oraz kontynuowane będą prace w kryptach, w tzw. zakrystii północnej.
– To wierzchołek góry lodowej. Na terenie chełmskiego sanktuarium jest dziewięć obiektów i każdy z nich skrywa niejedną tajemnicę – mówi proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, ks. Andrzej Sternik.
– Z wysokości dotacji powinniśmy zrealizować ostatnią z elewacji – północną, tym samym kościół zostanie na całym obwodzie odnowiony – mówi dr Stanisław Gołub, chełmski archeolog. – Jeżeli zostanie nam pieniędzy, to będzie próbowali odsypać tunel, który łączy jedną z krypt z klasztorem Bazylianów. Jeśli się nie uda w tym roku, bo są to prace skomplikowane, to przynajmniej usuniemy ziemię, która zalega w piwnicach klasztoru i powoduje zawilgocenie – dodaje.
– Myślę, że w niedługim czasie rozstrzygnie się sprawa kontynuacji remontu części środkowej i zachodniej pałacu biskupiego. To również jest bardzo ciekawe miejsce, które kryje wiele tajemnic. Z archiwaliów wiemy, że istniały tam inne budynki to, co w tej chwili możemy obserwować to efekt przebudowy i rozbudowy w wieku XIX i XX. Sam pałac biskupi datowany jest na rok 1711 natomiast prowadząc kiedyś badania w piwnicach budynku stwierdzono, że są tam ślady znacznie wcześniejszej zabudowy więc można się spodziewać bardzo interesujących odkryć archeologicznych i architektonicznych. Oczywiście krypty pod bazyliką są najciekawsze, najbardziej atrakcyjne i tajemnicze, dlatego że kojarzone są też z przypuszczalnym miejscem pochowania księcia Daniela Romanowicza i jego synów – mówi Paweł Wira, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie.
Jednocześnie na rozstrzygnięcie czekają jeszcze dwa projekty. Dotyczą termomodernizacji pozostałych obiektów znajdujących się na Górze Chełmskiej. Chodzi m.in. o budynek Bractwa Świętej Bogarodzicy (obecny Dom Parafialny), który zostałby poddany kompleksowemu remontowi.
RyK / SzyMon
Fot. Karolina Ryniak