W czasie, kiedy wszyscy powinniśmy siedzieć w domach, jak nigdy odczuwamy frustrację i samotność. Mogłoby się wydawać, że to wymarzony czas na nadrobienie zaległości w książkach czy serialach. Jednak mocno ograniczone kontakty z ludźmi powoli zaczynają na nas wpływać niekorzystnie. Ponadto dochodzi jeszcze lęk przed epidemią.
Aby pomóc nam w tym trudnym czasie, tak różne instytucje, jak i osoby prywatne, oferują wsparcie psychologiczne lub po prostu zwyczajną rozmowę.
– Wyszedłem z tą inicjatywą, bo zauważyłem nawet wśród znajomych, że jest zapotrzebowanie na taką pomoc – mówi student psychologii Norbert Reja, który zaoferował wsparcie telefoniczne na grupie „Widzialna ręka Lublin”. – Nie ukrywam też, że sam siedzę w domu i brakuje mi poznawania nowych ludzi. Stąd korzyść jest obopólna. Jeśli ktoś chce, może zadzwonić i chętnie pogadam. Taka rozmowa może poprawić kondycję psychiczną, ale zmienia też cały układ dnia. Cała relacja nie opiera się na tym, co jest „tu i teraz” podczas rozmowy, ale także na bliskości, którą się czuje również po niej. Pomaga także świadomość, że następnego dnia również można do kogoś zadzwonić.
Porozmawiać z Norbertem Reją można codziennie od 11.00 do 16.00 pod numerem 661 889 498.
Pomoc psychologiczną przez telefon uruchomiła także Fundacja „Sempre a Frente”. – Obecnie zainteresowanie nie jest jeszcze zbyt duże, ale dopiero zaczęliśmy się mierzyć z nową sytuacją. Natomiast odzywa się coraz więcej naszych podopiecznych i ich opiekunów. Młodzi ludzie są bardzo sfrustrowani tym, że muszą siedzieć w domu, mają ograniczone kontakty towarzyskie, a jednocześnie bardzo dużo nauki, z którą nie zawsze dają sobie radę – informuje Marta Szczodrak, psycholog w Fundacji „Sempre a Frente”, zajmująca się interwencją kryzysową i odpowiadająca za Ośrodek Wsparcia Młodzieży „Przystanek Sempre”.
– Młodzież zaczyna mówić, że życie w sieci nie jest wystarczające. Teraz doceniają to, że chwilę wcześniej mogli się swobodnie ze sobą spotykać. Obecnie całe życie musieli przenieść do Internetu i wcale nie jest tak, jak sobie wcześniej wyobrażali. Teraz doceniają relacje twarzą w twarz – tłumaczy Marta Szczodrak.
– Pojawiają się również pojedyncze informacje od rodziców, którzy boją się o to, co będzie z sytuacją szkolną, z egzaminami ósmoklasistów czy maturami. Na te pytania nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, natomiast staramy się obniżyć poziom ich lęku – dodaje Marta Szczodrak.
Darmową pomoc poprzez Fundację „Sempre a Frente” można uzyskać pod numerem telefonu 690 080 886 lub na Skype „SempreOnline”. Specjaliści dyżurują tu od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00.
– Myślę, że to nie jest nawet kwestia specjalistycznej pomocy. Jeśli ktoś ma ochotę po prostu porozmawiać, zapraszamy, po to, aby po prostu wyrzucić z siebie cały niepokój, który w tych dniach w nas „zamieszkał” – stwierdza Marta Szczodrak.
Pomocy psychologicznej można szukać także u terytorialsów. – Od zeszłego tygodnia działa całodobowa, darmowa infolinia wsparcia psychologicznego. Wszystkie osoby, które potrzebują pomocy profesjonalnych psychologów w tych trudnych chwilach, mogą zadzwonić i porozmawiać na każdy temat – informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
– Kierujemy tę infolinię głównie do osób starszych, które muszą w osamotnieniu spędzać izolację, a także do ludzi poddanych kwarantannie. Wsparcie jest skierowane także do rodzin personelu medycznego i różnych służb, które są w tej chwili w rozłące z osobami, znajdującymi się na pierwszej linii walki z koronawirusem. To takie wyciągnięcie ręki do wszystkich potrzebujących wsparcia w tym ciężkim czasie – dodaje ppłk Pietrzak.
Psychologowie Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy całą dobę czuwają na specjalnej infolinii. Ich pomoc jest dostępna dla każdego. Aby z niej skorzystać wystarczy zadzwonić pod numer 800 100 102 lub skorzystać z połączenia wideo w programie Skype łącząc się z użytkownikiem „Wsparcie Psychologiczne WOT”.
Infolinia WOT jest podpięta do ogólnopolskiego telefonu Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Dzwoniąc pod tamte numery w poszukiwaniu wsparcia psychologicznego, zostaniemy przekierowani na infolinię WOT.
CZYTAJ: Koronawirus: wsparcie psychologiczne w każdym powiecie [NUMERY TELEFONU]
Na prośbę wojewody lubelskiego zostało uruchomione wsparcie psychologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Psycholodzy KUL rozpoczęli swoją działalność dzisiaj i są dostępni zarówno telefonicznie, jak i online poprzez Skype’a. Czekają oni pod numerem 81 445 40 80 lub poprzez Skype’a „wsparcie.kul„. Infolinia działa od poniedziałku do soboty. Szczegółowy grafik można znaleźć na stronie wsparcie.kul.pl.
CZYTAJ: KUL: bezpłatna pomoc psychologiczna
Wsparcie psychologiczne prowadzone jest także przez jednostki interwencji kryzysowej, specjalistycznego wsparcia, a także poradnie psychologiczno-pedagogiczne w każdym powiecie. Numery telefonów i szczegóły można znaleźć TUTAJ.
Porady i wsparcie psychologiczne prowadzi również Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. – Jeśli mają Państwo potrzebę porozmawiania z doświadczonym psychologiem, zachęcamy do kontaktu w godzinach 9.00 – 14.00 pod numerem telefonu 81 478 12 34 – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik urzędu marszałkowskiego.
Poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne realizuje także Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Można do niego dzwonić w godzinach 8.00 – 15.00 pod numery:
Lublin – 81 528 76 19, 535 287 620
Biała Podlaska – 83 343 64 54
Chełm – 82 565 54 23
Zamość – 84 627 93 85
EwKa / opr. ToMa
Fot. nadesłane