ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

Dawid Myśliwiec: Nie mów więcej, niż wiesz

02 marca 2020 / 18:50
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Dawid Myśliwiec (na zdjęciu) – naukowiec z Lublina – został nagrodzony w konkursie Popularyzator Nauki. Doktor chemii ma dużo szersze zainteresowania, niż tylko jedna dziedzina wiedzy. Ma też talent do jej przekazywania, co doceniają ci, którzy oglądają na YouTubie jego kanał „Uwaga Naukowy Bełkot!”.

To piąta nominacja naukowca w konkursie i pierwsza nagroda. – Jeżeli ktoś zapyta mnie na mieście, to nie będę ukrywał, że chyba zasłużyłem na to wyróżnienie. Tak przynajmniej czuję, że nie jest ono nad wyrost przyznana – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Dawid Myśliwiec. – To jest pierwsza nagroda dla kogoś z Internetu, tak szeroko rozumianego. Nie da się ukryć, że jak ktoś mnie gdzieś przedstawia, to na usta ciśnie się słowo „youtuber”, które ma nacechowania pejoratywne w społeczeństwie. Ono się kojarzy troszeczkę z tymi nieprzyjemnymi historiami. Coś głupiego się zdarzyło i za tym stał właśnie youtuber. Coraz lepiej jest rozumiane to, że zajęcie popularyzatora niekoniecznie musi być dodatkowym obowiązkiem pracownika naukowego, tylko są różne kanały tej popularyzacji – dodaje.

Dawid Myśliwiec sam o sobie mówi, że naukowcem bywa. Niedawno obronił na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie tytuł doktora nauk chemicznych. Studiował też matematykę, a obecnie współpracuje z Instytutem Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Kanał „Uwaga Naukowy Bełkot!” ma 450 tysięcy subskrybentów i 56 milionów wyświetleń. Naukowiec porusza tam tematy z bardzo różnych obszarów wiedzy między innymi chemii, fizyki, biologii i medycyny. – Największą grupę odbiorców stanowią osoby między 18, a 35 rokiem życia – opowiada Myśliwiec. – Zaskakująco bardzo dużo naukowców dobrze się o mnie wypowiada. Nie mieli oni oporów, żeby podrzucić jakiś ciekawy temat na filmy. Taka produkcja została zrealizowana i ja bardzo doceniam to, że im zależy na tym, aby ludzie coś zrozumieli. Jakby ktoś powiedział mi, jak będzie to wszystko wyglądać, to bym nie uwierzył. Byłem między innymi w Czarnobylu, gdzie widziałem przycisk, którego naciśnięcie spowodowało awarię. Zrobiłem tournée wykładowe, gdzie prawie 3 tysiące osób wykupiło bilety. Ostatnio wydałem książkę „Przepis na człowieka”. Zastanawiam się w tej publikacji nad tym, co tak naprawdę sprawia, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Większość od razu pomyśli pewnie o genach. To co mi przyświecało to skonfrontowanie się z tym poglądem, który nie jest do końca prawdziwy. Nie jesteśmy niewolnikami swoich genów – dodaje.

Jaki jest przepis Dawida Myśliwca na sukces? – Nie mów więcej, niż wiesz. Mów o tych rzeczach, które Cię interesują i w sposób, w jaki sam też chciałbyś o tym wszystkim słuchać, czytać – zaznacza naukowiec.

W organizowanym od 15 lat konkursie Popularyzator Nauki nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które nie ustają w rzetelnym i ciekawym opowiadaniu o nauce. Wydarzenie organizowane jest przez serwis PAP – Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród tegorocznych nominowanych znalazło się także Czasopismo „Filozofuj!” powołane do życia przez dr Roberta Kryńskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dr Artura Szuttę z Uniwersytetu Gdańskiego.

SzyK / opr. PaW

Fot. Uwaga Naukowy Bełkot/ Facebook

CZYTAJ: Popularyzator Nauki 2019: Dawid Myśliwiec laureatem nagrody

Dawid Myśliwiec. Nie mów więcej, niż wiesz
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Dawid Myśliwiec. Nie mów więcej, niż wiesz
3:37
Tagi: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa WyższegonagrodaNaukaUMCSuniwersytet marii curie-skłodowskiej
Następna wiadomość

Sześć piłkarek Górnika na zgrupowaniu reprezentacji

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • UMCS: ponad 117 milionów złotych dofinansowania dla rozwoju humanistyki cyfrowej
  • Zaprezentuj naukowe doświadczenie i pokaż swój potencjał. „Filmowe Laborki” wracają
  • UMCS otrzyma 1,4 milionów złotych na projekty
  • UMCS i Politechnika Lubelska nie odwołują wykładów
  • 02.03.2020 Aktualności Radia Lublin

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset