Ponad 4 tysiące osób w Lubelskiem jest objętych kwarantanną. To dane Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego z wczorajszego wieczora. Część z tych osób posiada zwierzęta domowe albo hodowlane. Czy i w jaki sposób mogą się nimi zajmować?
– Jeśli pozwala na to im stan zdrowia, osoby objęte kwarantanną mogą opiekować się swoimi zwierzętami domowymi i gospodarczymi – mówi rzecznik wojewody lubelskiego, Agnieszka Strzępka. – Nie ma żadnych przeszkód, aby opiekę nad zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich właściciel. Osoby, które nie mogą tym zwierzętom zapewnić należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny.
– W przypadku zwierząt domowych, na przykład psów, które muszą być regularnie wyprowadzane na spacer, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania naszej kwarantanny do domu nowego opiekuna. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy to zorganizować w taki sposób, aby całkowicie wykluczyć bezpośredni kontakt opiekuna z osobą poddaną kwarantannie oraz jej współmieszkańcami – dodaje Agnieszka Strzępka.
CZYTAJ: Kwarantanna a zwierzęta domowe
W mediach społecznościowych funkcjonują grupy pomocowe. Ich członkowie zajmują się między innymi wyprowadzaniem psów. Takie wsparcie ofiaruje choćby „Widzialna Ręka Lublin”, do której należy między innymi Małgorzata Orzeł. – Zawsze zachowujemy określone środki bezpieczeństwa. Za każdym razem jestem w jednorazowych rękawiczkach i mam żel dezynfekujący do rąk. Pies jest od razu przy windzie, więc nie wchodzimy do mieszkania, nie kontaktujemy się bezpośrednio z jego właścicielami – zaznacza Małgorzata Orzeł.
Dla części osób rozwiązaniem może być też hotel dla zwierząt. – Jeszcze nie mieliśmy takiego przypadku, ale mamy możliwość przyjęcia zwierząt należących do osób objętych kwarantanną – mówi dyrektor Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt, Tadeusz Zych: – Chcemy pomóc, na takiej zasadzie, żeby te zwierzęta, których właściciele są na kwarantannie, dostarczano do nas, informując nas o tym, że pochodzą z domów, w których są osoby na kwarantannie. Prosimy, żeby informacje na ten temat trafiały do recepcji, bo takie zwierzęta podlegają innym procedurom.
Trzeba dodać, że osoba objęta kwarantanną nie może osobiście zawieźć zwierzęcia do hotelu. Taka osoba ma bowiem bezwzględny zakaz opuszczania miejsca kwarantanny.
CZYTAJ: Kwarantanna – co warto o niej wiedzieć?
W sytuacjach skrajnych właściciele zwierząt powinni skontaktować się z odpowiednim urzędem gminy, który ma zapewnić wsparcie dla osób objętych kwarantanną. – Należy tak zrobić, ale jedynie w przypadku braku odpowiednich osób z rodziny, znajomych czy sąsiadów, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami lub kiedy nie ma możliwości oddania swojego pupila do specjalnego hotelu dla zwierząt, a w grupach pomocowych nie uda się znaleźć, zastępczego opiekuna – tłumaczy Agnieszka Strzępka.
– W Lublinie nie było do tej pory takich sytuacji – informuje Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta. – W tego typu przypadkach można się kontaktować z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. Liczymy jednak, że dzięki pomocy sąsiedzkiej lub woluntarystycznej nie będzie takiej potrzeby; nie będzie konieczności kierowania takich zwierząt do schroniska, gdyż zawsze wiążę się to dla nich z ogromnym stresem.
CZYTAJ: Zwierzęta przenoszą koronawirusa? „To informacje, które należy kategorycznie zdementować”
Należy dodać, że nie ma naukowych dowodów o przenoszeniu się koronawirusa na zwierzęta domowe i gospodarskie, ani na to, że mogą one stanowić wektor dla tej choroby.
MaK / opr. ToMa
Fot. archiwum