Jak zorganizować czas dla dzieci i młodzieży? – to pytanie, które jest aktualne zwłaszcza teraz kiedy większość czasu spędzamy w domach. Z pomocą przychodzą instytucje kultury, które swoją działalność przenoszą do sieci. Jak wygląda to w Białej Podlaskiej?
Audiobook z nagraniem powieści „Dżuma” Alberta Camusa przygotowali uczniowie i nauczyciele z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej. Projekt przygotowano w ramach zdalnego nauczania. – Powieść wspólnie czytało online 12 nauczycieli, 6 uczniów oraz 2 absolwentów – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, Aleksandra Dopierała. – Myślę, że nagranie spotka się też z zainteresowaniem uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego, poznać wszystkie motywy zawarte w tym dziele.
Audiobook z nagraniem powieści dostępny jest na stronie internetowej www.staszicbiala.pl.
Muzeum Południowego Podlasia postawiło na historię rodu Radziwiłłów, który przez wiele lat władał Białą Podlaską. W jaki sposób dzieci mogą zainteresować się jego dziejami? – Na naszej stronie facebookowej jest cykl „Alba Ducalis – mój dom. Opowieści Radziwiłłów bialskich” – mówi kierownik Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Południowego Podlasia, Iwona Maksymiuk. – Jest to cykl, w którym kolejni Radziwiłłowie, właściciele naszego miasta, opowiadają troszeczkę o sobie, swoim rodzie i mieście. Towarzyszą temu robótki domowe, czyli prace, które dzieci same – bądź z pomocą rodziców – mogą wykonać. Są to na przykład zakładki, portrety do pokolorowania, puzzle, które dzieci będą mogły ułożyć. Chodzi o to, żeby dzieci i rodzice miały kontakt z kulturą – dodaje.
Bialskie Domowe Przedszkole to oferta przygotowana przez Bibliotekę Publiczną Białej Podlaskiej. – Działa ono we wtorki, czwartki i soboty od godziny 12.00 – tłumaczy dyrektor placówki Paweł Borek. – Filmy można oglądać na Facebooku Urzędu Miasta, jak również na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wciąż mamy „Czytające Soboty”, które zostały przekształcone w online, natomiast we wtorki i czwartki publikujemy materiały nagrywane przez naszych czytelników, użytkowników, zarówno przez dorosłych, jak i dzieci o różnej tematyce. Opublikowaliśmy filmik dotyczący robienia pistoletu na koronawirusa. W następnym tygodniu planowane są filmy na temat podstawowych kroków w balecie, a także gry i zabawy matematyczne – dodaje.
Bialskie Domowe Przedszkole wraz ze swoimi dziećmi miała okazję oglądać rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej. – Mój syn zarówno w czasie premiery odcinka, jak i później robił pistolet na wirusa. Można go bardzo prosto wykonać z papieru. Dzieci bawią się tym cały czas, bo jest to świetna rzecz – opowiada Gabriela Kuc-Stefaniuk. – Kolejne odcinki nagrywają i przesyłają nam już same dzieci. Nagrywają one swoje propozycje, pokazując innym, co robią w domu. Zauważyliśmy z prezydentem miasta pewien ruch społeczny, ponieważ rodzice dają sygnał, że to mobilizuje dzieci do tego, żeby nie nudzić się i wymyślić coś, co mogą pokazać rówieśnikom. To automatycznie pobudza ich kreatywność i motywuje do działania.
To nie wszystkie oferty przygotowane przez bialskie instytucje kultury dla najmłodszych. Muzeum Południowego Podlasia proponuje między innymi dostępne w sieci zagadki dotyczące rozpoznawania miejsc w Białej Podlaskiej.
Wkrótce Muzeum Południowego Podlasia zaprezentuje też film dla młodzieży przedstawiający zbiory archeologiczne placówki. Będzie również możliwość wirtualnego zwiedzania zespołu parkowo-pałacowego Radziwiłłów.
MaT / WT
Fot. pixabay.com