Mistrzowie i młodzi naukowcy ze środowiska kognitywistów spotkali się w Lublinie. To druga już konferencja z cyklu „Czas na umysł 2.0” zorganizowana na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Kognitywistyka to interdyscyplinarna dziedzina nauki zajmująca się umysłem, komunikacją i inteligencją. Określana jest mianem „nauki XXI wieku” i znajduje się na pograniczu psychologii, filozofii i neurobiologii.
– To nauka, która bada zjawiska przetwarzania informacji i jest także dużym wsparciem dla rozwoju sztucznej inteligencji. Takie tematy również podejmujemy podczas naszego spotkania – mówi profesor Zbigniew Wróblewski, kierownik Katedry Filozofii Przyrody Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Sesja mistrzów skoncentrowana jest wokół tematów sztucznej inteligencji oraz poznania, które jest wynikiem połączenia stosowania nowych mediów z możliwością usprawniania ludzkiego poznania – dodaje.
– Podczas konferencji odbywają się także liczne warsztaty dla licealistów, dotyczące: analizy przekazów medialnych, twórczego myślenia, kontroli stresu i emocji, a także myślenia wizualnego, czyli sketchnotingu – mówi Łucja Mazurek. – Jest to metoda bardzo modna w biznesie. Powoli również szkoły zaczynają się nią interesować – dodaje.
O sketchnotingu, czyli metodzie usprawniającej pamięć, będzie można posłuchać w piątek, 6 marca podczas drugiego dnia Ogólnopolskiej Konferencji Kognitywistycznej „Czas na umysł”. Naukowcy będą też mówić o sztucznym umyśle, transhumanizmie i możliwościach poprawy funkcjonowania umysłu.
Początek jutrzejszego (06.03) spotkania o 10.00 w sali 114 Centrum Transferu Wiedzy KUL.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
SzyK / WT
Fot. pixabay.com